Irma Kasırgası, Karayip Adalarının Rengini Değiştirdi!


Yeşilden kahverengiye yolculuk

Belkide yüz yılın en büyük kasırgası geçtiğimiz günlerde ABD’yi ve öncesinde yolu üzerindeki tüm kara parçalarını şiddetli bir şekilde vurdu. Bir süre önce paylaşılan uydu görüntüleri Karayiplerin yemyeşil adalarının renginin artık kahverengi olduğunu ortaya çıkardı.
Irma Kasırgası, 5. kategori kasırga olarak kayıtlara geçmiş durumda. Kasırga, geçtiğimiz hafta tüm kuvvetiyle Karayipleri vurdu. Barbuda ve St. Martin adalarını tahrip eden kasırga, 33 kişinin ölümüne neden oldu.

Bulutların artık dağılmaya başlamış olması bizlere görsel alma fırsatı tanıyor. NASA’nın Dünya Gözlemevi‘nin elde ettiği fotoğraflar kasırganın şiddetini bizlere kanıtlıyor. NASA, kasırgadan önceki ve sonraki görselleri paylaşmış durumda ve etki inanılmaz derecede büyük. Adaların tamamı yeşilden kahverengiye dönmüş durumda.
Bunun nedenini NASA’nın Dünya Gözlemevi’ne yazan Kathryn Hansen açıklıyor. Hansen’e göre kasırganın devasa şiddeti adalardaki bitkileri tabiri caizze kazıttı ve çıplak toprak daha fazla gün yüzüne çıktı. Buna ek olarak kurtulan bitkilerin yaprakları da havadaki toz ve diğer parçacıkların etkisiyle kapatılmış olabileceğine işaret ediliyor.

Yazı içerisindeki görseller bizlere doğanın, bizlere her zaman gülerek, sevecen şekilde yaklaşmayacağının kanıtı niteliğinde. Eğer biz ona zarar vermeye devam edersek doğa da şiddetini giderek arttıracaktır. İklim Anlaşmaları bu yüzden çok önemli. Eğer doğayı kirtletmemiz bu hızda giderse 20-30 yıl içerisinde daha şiddetli fırtınalar ya da iklim koşulları görebiliriz.
#Kaynak; NASA The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.