İşinize Yarayabilecek Chrome Eklentileri


Merhabalar,
Bugünkü yazımda Chrome kullanan takipçilerimizin işine yarayabileceğini düşündüğüm birkaç eklenti listelemek istiyorum. Tabiki bunu yapmadan önce Firefoxcuların gazabına uğramamak için şuraya bir link bırakıyorum:
İşinize yarayabilecek 5 Firefox eklentisi
Yada diğer Chrome eklenti listemize göz atmak isterseniz diye:
Yardımınıza Koşacak 10 Chrome Eklentisi
Bu iki güzel listeyi paylaştıktan sonra şimdi sıra benim listemde. Birkaçını gerçekten etkin olarak kullanıyorum ve memnunum. İsterseniz başlayalım.

PanicButton


Her gencin kenarda kıyıda bulundurması gereken bir eklenti. Mesela ders çalıştığınızı söyleyip, tarayıcı oyunlarına sardıysanız ve bunu çaktırmamanız gerekiyorsa bu güzide eklentiyi kullanarak o anki sekmeyi saklayabilirsiniz. Siz ne sanmıştınız? Yada patronunuza çaktırmadan kıytı kıytı Facebook, Twitter, Instagram gibi alemlere daldıysanız hızlıca saklamak için kullanabilirsiniz.Ayrıca geri almak içinse şifre sormasını isteyebilirsiniz.
Eklenti sayfasına git

Readability


Okunabilirlik. Adında anlaşılabileceği üzere, web sitelerinde dolaşırken ilginizi çeken uzunca bir makaleye denk gelip okurken, gözlerinizin yorulmaması ve dikkatinizin dağılmaması için oluşturulmuş güzide eklentilerden. “Fazla okuyan mı bilir, fazla gezen mi?” karar sizin, gidelim!
Eklenti sayfasına git

Evernote Web Clipper


Web sayfaları üzerinde ekran görüntüsü alıp bunun üzerine çeşitli ikonlar, yazılar ve highlight eklemenize yarayan aynı zamanda bu notu isterseniz sosyal medyanızda hızlıca paylaşmanıza olanacak sağlayan bir eklenti. Windows 10 ile gelecek olan Edge tarayıcısından sonra ne kadar kullanılır bilinmez ama şuanda gayet kullanabilir.
Eklenti sayfasına git

View Thru 


İnternette dolaşırken her zaman “Allahım seni beni kısalmış linklerin şerrinden koru” diye dua ederim. 🙂 Bilmediğin kısaltılmış linke tıklarsan böbreğini bile alırlar böbreğini! Kuruyoruz eklentimizi ve arkamıza yaslanıyoruz. Nereye yönleneceğimizi görerek tıklıyoruz. Eklenti desteğinin durumunu tam olarak bilemiyorum ama yinede paylaşmak istedim.
Eklenti sayfasına git

Google Dictionary


Makalenin kalitesi ya dijitaller’de yada yabancı sitelerde bulunur. Farz edelim ki aradığınızı bizde bulamadınız (Yeşil kutup ayısını aradınız mesela) bulamadınız tabi. Sonra dediniz ki ben bunu dijitaller’de bulamadım bari İngilizce aratarak Google amcaya sorayım. Sordunuz, tabi çıkan makaleler İngilizce. Hafiften bilginiz var ama kelimelerin bazılarında tıkanıyorsunuz. İşte tam o esnada kelimenin üstüne gelip, sözlük anlamını görmek istemez miydiniz? Ne güzel olurdu dimi o sayfayı kapatmadan kelime hakkında bilgi almak. O zaman sizi şöyle alalım.
Eklenti sayfasına git
Şimdilik 5 adet eklenti listeledim. Bende kullandıkça ve denk geldikçe değişik değişik eklentileri sizlere aktarmaya çalışacağım. “Bak bu da kuytudadır ama güzeldir” dediğiniz eklentileri yorum kısmından bizlere ulaştırmaktan çekinmeyiniz. Sizin için küçük, insanlık için büyük bir adım olabilir.
Esen kalınız.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.