İyi Haber: Ozon Tabakası Küçülmeye Başlıyor!


Montreal protokolünün 1987’de imzalanmasından bu yanan ozon tabakasına zarar verecek çeşitli gazların salınımına dair katı önlemler alınmıştı. Günümüze kadar bu girişimlerde her yıl yeni adımlar atılmaktaydı ve en sonunda bu adımların ilk meyvelerini almaya başladık.
Bilim insanlarının yaptığı incelemeler sonucu Eylül 2015’te yapılan ölçümlerde ozon tabakasında ki deliğin 2000 yılına göre 4 Milyon kilometrekare küçüldüğü belirtildi. Yani stratosferik ozon geri dönüyor diyebiliriz… ama yavaş yavaş. Zira 2 Ekim itibariyle Antartika ozon deliği, 28,2 milyon kilometrekare olarak kayıtlara geçmişti. Deliğin tamamıyla kapanmasının 2050-2060 yıllarını bulacağı düşünülüyor. Eğer delik kapanmak yerine bizim sayemizde büyürse cilt kanserleri, katarakt gibi hastalıklar çoğalacak ve denize bile belkide giremeyeceğiz.
Delik bildiğiniz gibi Antarktika kıtası üzerinde bulunuyor ve burada olmasının nedeni soğu hava  ve güneş ışınlarının yoğunluğu. 1980 yılında ozon tabakasının belirgin bir şekilde inceldiği bilim insanları tarafından ortaya konmuştu. 1986’da ise Susan Solomon, kloroflorokarbon (CFC) gazlarının ozon tabakasına ciddi zararlar verdiğini kanıtlamış ve bu gazların atmosferde 50-100 yıl kaldıklarını belirtmişti. Bu gazlar saç spreyi, klima, buzdolabı gibi eşyalarda kullanılıyor. Ek olarak volkanik patlamaların da ozon tabakasına ciddi zararları var.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir