NASA: Mars Atmosferi Güneş Tarafından Yok Edildi!


NASA‘nın Mars üzerinde ki araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. İnsanlı ve insansız yolculukların hesabını yapan NASA ayrıca Mars’ta sıvı şekilde suyunda olduğunu açıklamıştı. Mars’ta sıvı halde suyun bulunması büyük heyecan yaratmıştı ancak NASA heyecanımızı bastıran bir açıklama yaptı.
mars atmosfer (1360 x 768)

Mars Atmosferini Güneş Yok Etti!

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Mars’ın atmosferi Güneş’te meydana gelen solar fırtınalar tarafından yok edilmekte. Solar fırtınalar yada diğer adıyla Solar Rüzgarlar Güneş’te meydana gelen patlamalar ve doğal olaylar nedeniyle ortaya çıkıyor. Mars ise bu rüzgarlardan doğrudan etkilenmiş gibi görünüyor.

NASA yaptığı modellemelerde Mars atmosferinde bulunan gazların koparak uzaya saçıldığını ortaya koymuş durumda. Ayrıca NASA, Mars’ın bu çorak hale gelmesinde ki başlıca etkenlerden birinin bu olduğunu söyledi. Yani gezegenin manyetik bir alanının olmayışı atmosferinin sökülüp atılmasına yol açmakta. Kim bilir belkide milyonlarca yıl önce Mars, yaşamın olduğu, suların ve yemyeşil alanların olduğu bir gezegendi.

Peki Neden Dünya Bu Fırtınalardan Etkilenmiyor?

Cevap gayet açık; Dünya manyetik bir alan tarafından korunuyor (Kısmen). Manyetik alanı oluşturan ise Dünyamızın çekirdeğindeki erimiş metalin akımı olduğunu tahmin ediyoruz. Evet bizim görünmeyen koruyucu meleğimiz var diyebiliriz.
dunyamanyetik
Ama buna rağmen Güneş fırtınaları Dünyayı etkilemiştir. Güneş fırtınalarının elektrik santrallerine zarar verdiği görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre bu fırtınalar dünyanın manyetik alanını değiştirdiğinden uçaklarda rota, iletişim, hayvanların yön duygusu gibi faktörlerde olumsuzluklar meydana getirmiştir.
kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir