NASA Mars'ı Hawaii'de Test Edecek!


Ay’a yolculuktan sonra tüm bilim adamları ve en başta NASA olmak üzere herkesin ilgisi Mars’a çevrilmişti. Artık olaylar ilgiden de öteye gitmeye başladı. Bildiğiniz gibi NASA, Mars için çalışmalarını ve araştırmalarını hızlandırdı. Ayrıca bir de Mars koşullarını gözlemlemek için Hawaii’de bir deney yapacak.
maxresdefault (1280 x 720)
Aktif olmayan yanardağın yanına kurulacak prefabrik kubbe içinde seçilen altı gönüllü 1 yıl boyunca yaşayacak. Gönüllü olan; Sophie Milam, Joceyln Dunn, Zak Wilson, Allen Mirkadyrov, Martha Lenio ve Neil Scheibelhut dışarısı ile izole bir yaşantı sürecek ve sürekli gözlem altında bulunacaklar. Ekibin bulunduğu yer tamamıyla izole olacak dışarısı ile bağlantıları bulunmayacak dolayısıyla dışarıdan içeriye hava akışı da olmayacak. Gönüllüler dışarıya çıkmaları gerektiğinde ise astronot kıyafetleri ile çıkacaklar.
hab-interior-zw (1277 x 720)
 
Ayrıca taze yiyecekleri de olmayacak. NASA burada olası bir Mars yolculuğunda karşılaşılabilecek problemleri gözleyecek. Dar alanda yaşamın insan üstünde etkileri gözlemlenecek. Aslına bakarsanız bu durum bana ”Marslı” kitabındaki Hab’ı bayağı bir anımsatıyor. (Kim bilir belki NASA harbiden Mars’ta böyle bir yer kurup astronotları oraya gönderecektir) Her neyse, seçilen gönüllü ekip bugün TSİ 03.00’da 11 metre çapında ve 6 metre yüksekliğindeki kubbe içine kapatıldı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir