Periyodik Tabloya 4 Yeni Element Eklendi


Kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilen Periyodik Tablo aslında ilkokul günlerimizden beri hayatımızda bulunuyor. Tablo, tüm elementleri artan atom numaralarına yani ağırlıklarına göre sıralayarak oluşturulmuş durumda. Kısa süre önce ise tabloya 4 yeni element daha eklendi.
Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği geçtiğimiz günlerde tablonun değiştiğini ve 4 yeni elementin daha eklendiğini açıkladı. Bahsi geçen dört element ”süper ağır” elementler arasına giriyor. 2002-200 yılları arasında sentezlenen elementler Japon, Rus ve Amerikan bilim insanları tarafında ortaya çıkarılmıştı.
periodic-table-1600-x-1090
Tabloda ağırlıkları nedeniyle 113, 115, 117 ve 118. numaralara yerleştirilen elementlerin isimleri ve sembolleri ise sırasıyla Nihonium (Nh), Moscovium (Mc), Tennessine (Ts) ve Oganesson (Og) belirlenmiş.
Dediğimiz gibi bu elementler esasında bugün bulunmadılar. Geçtiğimiz yıllarda son hallerini aldılar. 2016 yılının Haziran ayında isim önerilerinin gönderildiği ve aradan 5 ay gibi bir sürenin geçmesiyle kabul edildiği açıklandı. Elementlerin isimleri ise bulanlardan bir imza niteliğinde.
Öyle ki, Nihonium elementini Japonlar tarafından bulundu, Japonca’da ülkenin adı  olan Nihon kelimesinden türetildi. Moscovium elementi Moskova şehrinden, Oganesson ise elementi bulan bulan Yuri Oganessian’dan, Tennessine elementi ise ABD’li araştırmacıların memleketi Tenessee’den geliyor. Periyodik Tablo’nun son halini aşağıdan görebilirsiniz;
iupac_periodic_table-28nov16-2150-x-1450


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir