SpaceX Falcon 9 Roketi Test Sırasında Patladı; İçindeki Uydu Alev Alev Yandı


Önümüzdeki hafta Cumartesi günü Türkiye saati ile 10.00’da fırlatılması planlanan SpaceX Flacon 9 roketi geçtiğimiz saatlerde test sırasında büyük bir patlamaya maruz kaldı. Şiddetli patlama kilometrelerce uzaklıktaki evlerde bile rahatlıkla hissedilmiş durumda.
Florida’da bulunan Cape Canaveral üstünde meyadana gelen patlamanın statik ateş testi sırasında meydana geldiği bildiriliyor. Şiddetli patlama sonucu can kaybı yaşanmadığı bildirliyor. İşin kötü yanı test sırasında roket içerisinde bulunan Amos 6 iletişim uydusunun da harap olması.
la-fi-space-x-explosion-pictures-20160901-004
Başta Facebook olmak üzere Samsung, Ericsson, MediaTek, Opera Software, Nokia ve Qualcomm’un işbirliğinde yapılan Internet.org projesi için kullanılacakdı. Proje kapsamında yörüngeye yerleştirilecek uydu Afrika’nın bazı kesimlerine internet erişimi sağlayacaktı.

Daha Önce de Patlamıştı

SpaceX’in daha önceki roket fırlatmaları sırsında da yine patlamıştı. Ek olarak diket iniş sırasında da sorunlar olmuş ve roket yine patlamıştı. Ancak belirtmek gerekir ki kalkış yapılamdan önce uygulanan standart testlerde bir patlama meydana gelmemişti.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir