Ubuntu 16.04’den Ubuntu 18.04’e Yükseltme


27 Nisan 2018 itibari ile Ubuntu 18.04 LTS sürümü yayımlandı. Yayımlanan sürümdeki değişikliklere bu yazımızda değinmiştik. Şimdi sıra geldi eski Ubuntu sürümü olan bilgisayarımızı Ubuntu 18.04 güncellemeye. Ubuntu yüklü olan bilgisayarınızı 18.04 LTS yükseltmek oldukça kolay bunu şimdiden belirtebiliriz. İşletim sistemi güncelleşirken siz arka planda işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Bu konuda Windows güncellemeleri gibi bilgisayarınız belirli bir süre kullanılamayacak durumda kalmıyor. Tabi biz yinede profesyonel işler ile uğraşıyorsanız güncelleme sırasında bu işlere ufak bir ara vermenizi tavsiye ederiz.

Ubuntu 18.04 Yükseltme

Bilgisayarınızdan Yazılım Güncelleştirici uygulamasını açın.

Eğer işletim sisteminizdeki uygulamalarınız güncel değilse yükseltmeden önce uygulamaları güncelleştirmek gerekiyor.

DPKG ‘nin uygulamaları indirmesi ve yüklemesi için parolanızı girerek işlemi onaylayın.

Uygulamalarınızın güncellenmesini bekleyin.

Güncelleme işlemi bittikten sonra terminali açın ve ardından sudo update-manager -d komutunu kullanın. Sizden parolanızı girmeniz istenebilir. Karşınıza çıkan ekrandan Yükselt butonuna basın.

Ubuntu 18.04 yeniliklerinden bahseden bir pencere belirecek. Bu pencereden de yükselt butonuna basın.

Yükseltme Hazırlıklarına başlanıyor. Bu süreçte işletim sistemi ile ilgili bazı kontroller sağlanıyor ve güncelleme bilgileri İnternetten bilgisayarınıza indiriliyor.

Testler bittikten sonra size dağıtımı yükseltirken ne kadar indirme yapılacağı, kaç paketin artık desteklenmediğini ve güncellenecek paketlerin istatistikleri verilecek. Onaylıyorsanız Yükseltmeye Başla butonuna basın.

Dağıtımın yükseltilmesi için paketler kurulduktan sonra size eski ve desteklenmeyen paketlerin ne yapılması istendiği soruluyor. Eğer dahili depolar dışından uygulamalar kurduysanız koru butonunu kullanın, dışarıdan ekstra bir depo kullanmadıysanız kaldır butonunu kullanabilirsiniz.

Güncellemenin kullanılabilmesi için işletim sisteminizi yeniden başlatın.

Giriş ekranında GDM yerine LightDM gözüküyorsa resimdeki belirtilen yere tıklayın.

Bu menüden varsayılan olarak Unity seçili. Siz bu menüde Ubuntu’yu seçin.

Karşınıza Ubuntu’daki yeniliklerden bahseden bir menü çıkacak. Ubuntu 18.04’e güncellenmiş dağıtımınız hayırlı olsun.

Sunucuyu Ubuntu 18.04 Güncelleme

Aşağıda yer alan kodlar ile Ubuntu sunucunuzu güncelleyebilirsiniz.  Güncelleme yeni çıktığı için biz sunucuların eylül 2018 den önce Ubuntu 18.04 LTS geçmesini önermiyoruz. Karşılaştığınız hataları yorum kısmından iletebilirsiniz.

sudo apt update -y && sudo apt dist-upgrade -y && sudo apt autoremove -y && sudo apt install update-manager-core -y
sudo reboot
sudo do-release-upgrade -d


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir