Windows 10 Anniversary Güncellemesi Yenilikleri


2 Ağustos günü kademeli olarak yayınlanacak büyük Windows 10 güncellemesine dair kapsamlı bir yazı oluşturmak istedik. Bizdeki karşılığı “Yıldönümü” olan nu güncellemenin, şuana kadarki en büyük Windows 10 güncellemesi olacağı biliniyor. Lafı fazla uzatmadan yeniliklere geçelim.

Cortana Geliştirmesi

Cortana Güncellemesi
Aslında en ciddi gelişmelerden bir tanesini Cortana yaşayacak. Tek platform olayını iyice benimseyecek olan Cortana, bilgisayarınız ve telefonunuz arasında kordineli bir şekilde çalışabilecek. Cihazınızın bataryası hakkında size bilgilendirme yapabilecek, piliniz bitmek üzere olduğunda uyaracak. Bilgisayarınızdaki Cortana’yı kullanıp yol tarifi aldığınız vakit, telefonunuz üzerinden yönlendirmeleri takip edebileceksiniz. Ayrıca Cortana artık birçok uygulama içerisine de dahil olacak.

Mesajlaşma Evrensel Hale Geliyor

mesajlaşma evrensel oluyor
Windows 10’un mesajlaşma sistemini kullandığınız vakit telefonunuza gelen mesajları, bilgisayarınızdan okuyabileceksiniz. Yine mesaj göndermek için telefonunuza bağımlı kalmadan bilgisayarınızdan üzerinden gönderebileceksiniz.

Yeni Bir Başlat

Yeni Bir Başlat
Başlat menüsü üzerinde tasarımsal anlamda değişikler olacak. Windows 7’nin ve 8’in efektif karışımı ile her kesimi daha da mutlu etmeyi planlıyorlar. Başlat menüsünde daha fazla uygulamanın listelenmesine olanak sağlanacak.

Geliştirilmiş Takvim ve Saat

Ajandalı Takvim
Windows 10’da saat ve takvim alanı daha fazla bilgi sunacak. Gün içerisinde planlamış olduğunuz işleri, saat ve takvim alanından görüntüleyebileceksiniz.

Batarya Kullanım Detayları

Batarya kullanım detayları
Windows 10, bataryanız hakkında sizlere daha fazla bilgi sunabilecek. Ayrıca bataryanızın durumuna göre, bilgisayarınızı tasarruf moduna alabileceksiniz. Bunun yanı sıra, hangi uygulamanın bataryanızı ne kadar tükettiğini takip edebilecek ve duruma göre müdahale edebileceksiniz.

Edge’e Eklenti Desteği

Edge eklenti destekliyor
Günümüz web tarayıcılarının olmazsa olmazı eklentileridir. Edge hızıyla birçok kişinin beğenisi kazanmışken, reklam engelleme eklentileri olmadığı için büyük bir kesim tarafından tercih edilmiyordu. Anniversary güncellemesi ile artık o da eklenti çalıştırabilir hale gelecek. Edge için eklentileri, Windows mağazasından indirebileceksiniz.

Öncelikli Bildirimler

Screenshot_20
Aksiyon merkezi üzerinden, bildirimlerinizi daha etkin bir şekilde kullanabileceksiniz. Bildirimleri erteleme ve tekrar hatırlatma gibi seçeneklere sahip olabileceksiniz. Kedinizi beslemek için bir bildirim aldığınızda 5 dakika sonra bir daha hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Yeni aksiyon merkezi Anniversary güncellemesinden sonraki güncellemelerle de geliştirilmeye devam edilecek.

Karanlık Tema

Windows 10 Karanlık Tema
Aydınlık tarafı seçenlerimiz kadar, karanlık tarafı seçenlerimizde var. 🙂 Microsoft bunu unutmamış olsa gerek, Windows 10’a koyu tema eklemiş. Şuanki grisinden kurtulmak isteyenler için oldukça güzel bir yenilik olmuş. Güç sizinle olsun!

Geliştirilmiş Skype

Evrensel Skype
Messenger uygulamasının kapanmasının ardından beklenileni karşılayamamış olan Skype, Anniversary güncellemesi ile ciddi değişimler geçirecek.

Parmak İzi Güvenliği

hello parmak izi güvenliği
Windows 10 ile birlikte gelen “Hello” kullanıcılarına güvenlik bandında birçok çözüm sağlıyordu. Gelecek güncelleme ile birlikte parmak izinizi oturum açmak haricinde, Windows uygulamalarına veyahut Edge üzerinden ziyaret etmiş olduğunuz sitelere girerken kullanabileceksiniz. Kişisel bilgilerinizi içeren uygulamalarınızı, parmak iziniz olmadan kimse açamayacak. Tabiki bunun bilgisayarınızda parmak izi okuyucusu olması gerekiyor.

Linux Terminal

Linux Terminal
Birçok linux komutuyla, bilgisayarınıza linux programlarını yükleyebileceksiniz. Terminal kullanmayı sevenler için güzel bir yenilik diyebiliriz. Editörlerimizden Ahmet, sizler için oldukça detaylı bir rehber hazırladı. Göz atmayı unutmayın:
Anniversary (Yıldönümü) Güncellemesi ile Bash Kurulumu ve Kullanımı
Sizlere birkaç Windows 10 Yıldönümü güncellemesi yeniliğini aktarmak istedik. İnceleme videomuzda görüşmek üzere, hoşçakalın.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. linux terminali çok iyi olur benim bilgisayarımda şu an 2 işletim sistemi kurulu eğer bu terminal tatmin edici seviyedeyse linux u kaldırabilirim