Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü - Dijitaller

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü


Windows 10 kullanan kullanıcıların bir kısmının ortak problemi olan diskin %100 kullanılması. Bunun başlıca sebebi artık günümüzde kullanılan sistemlerin SSD olan ihtiyaçları artması. HDD günümüzde artık sistemleri çalıştırmak için yeterli erişim hızlarına sahip değiller ve işletim sistemlerini ve uygulamalarını artık SSD gibi erişim süresi az ve aynı anda birden fazla veriye kolayca ulaşan yenilikçi çözümlere yönelmek gerekmektedir.

Bilgisayarınız şuan için SSD bulunmuyor ise uygulamaların açılışları oldukça yavaş olacaktır ve uygulamalar çalıştıkça görev yöneticisine girdiğinizde Disk kullanımının %100 olduğunu göreceksiniz. Bilgisayarınızda 4 GB veya 4 GB den fazla ram bulunuyorsa disk üzerinde bulunan sanal bellek dosyasını kapatmanızı öneririz . Bilgisayarınızda bir uygulama açtığınız zaman bu uygulama verileri bir kısmı ram e kaydedilir fakat Windows ram kullanımı azaltmak ve aynı anda daha fazla uygulama çalıştırabilmek için ram’ e yazılması gereken bilgilerin bir kısmını diske yazar ve bu disk üzerindeki yükü arttır.

4 GB bulunan sistemde bellek dosyasını kaldırdığımızda artık eski kadar sistemimiz yavaş çalışmayacak fakat sistem ram e olan ihtiyacı artacağından bazen ram yetersiz uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

4 GB den az bellek bulunan sistemlerde tarayıcıda aynı anda çok sekme açmak ve arka planda fazla ram tüketen uygulamaların çalıştırılmamasını tavsiye ederiz.

16 GB ve daha fazla ram bulunan sisteminizde sisteminiz de SSD bulunsa dahi bellek dosyasını kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızın artık bellek dosyasına ihtiyacı yoktur ve ssd gereksiz yazma okuma yapılmasını engellemiş olursunuz. (Profesyonel kullanıcılar render işlemlerinde bazen bellek dosyası gerekli olabilir .)

Sorularınızı bize akış üzerinden sorabilirsiniz.

Bellek Dosyası Nasıl Kapatılır ?

 • İlk olarak bu bilgisayar sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.
 • Screenshot_1
 • Açılan pencereden Gelişmiş sistem ayarları seçeneğini seçin.
 • Screenshot_2
 • Gelişmiş sekmesinden performans kısmında bulunan ayarlar butonuna tıklayın.
 • Screenshot_3
 • Açılan pencereden Gelişmis sekmesini seçin ve alta bulunan Değiştir butonuna tıklayın.
 • Screenshot_4
 • Koyu renkli açılan 4. penceremizden “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” başında buluna tiki kaldırın, altta buluna “Disk belleği dosyası yok” seçeneğini seçin ve ayarla butonuna ve ardından Tamam butonuna basın.
 • Screenshot_5
 • Karşınıza uyar gelecek tamam diyerek geçin.
 • Screenshot_6
 • Pencereleri kapatırken yeni bir uyarı çıkacak ve “Şimdi Yeniden Başlat” diyerek bilgisayarınız yeniden başlatın.
 • Screenshot_7

Bu rehberimizde diskimize binen yük miktarını azaltarak sistemimizin daha performanslı olmasını nasıl yapıldığını anlattık ve %100 disk kullanımın nedenlerinden biri olan bellek dosyasını nasıl kapatılacağından bahsettik. Soru ve görüşleriniz için yorum yazmayı unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Tepkiniz Nedir?

Çöp Çöp
0
Çöp
Nerdsel Nerdsel
0
Nerdsel
Geeksel Geeksel
0
Geeksel
Hoş Hoş
1
Hoş
Enteresan Enteresan
0
Enteresan
Ürkünç Ürkünç
0
Ürkünç
Efsane Efsane
0
Efsane
Lol Lol
0
Lol
Ahmet ÖZER
Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Elektronik cihazlar ile başlayan serüvenim dijitaller ile beraber ilerlemekte. Detaylı bilgi ve iletişim için https://ahmetozer.org

Yorumlar 60

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hocam selamun aleyküm, bilgisayarı açıyorum bir süre sonra %99 %100 disk kullanımı var, gelişmiş sistem ayarlarından bi kaç tiki kaldırdım bir süre sonra koruma amaçlı sanırım kendini kapatıyor. Özellikle oyuna giriyorum 5 dakika sonra kapatıyor kendini ve şarja takmadan açılmıyor. Sebebi nedir sizce?

 2. Hocam iyi gülnler 3 Gün Önce Lenovo V110 pc Alldım 2500 tl değerinde fakat win 10 işletim sisteminde %100 diski boş yere kullanıyor bide Hdd tıkırdama yapıyor kurtulmanın çözümü yokmu bu illettden pc tam performans vermiyo

 3. ahmet abi mrb oncelıkle 4 ay once lenovo ıdeapad 310 aldım fakat pc yavas calısıyordu dısk kullanımı da %100 dde 100 lakin bisey sorucam gelişiş sekmesinde sısde 3 gb bende 1280 mb diyor ? yardımcı olursan sevinirim
  sistem ozelliklerim: 8gb ram i5 2.5 ghz 1 tb hdd …

  1. hocam sitedeki 3.resim de tüm sürücülerin toplam disk belleği sitedeki fotograta 2944 bende ise 1280 yazıyor 8 gb ram 1 tb hafıza var bunu sormustum

 4. merabalar öncelikle yaptım halen aynı arada dusuyor ama bılgısayar acıldı zaman %100 oluyor uzun surede oyle calısıyor daha once bu sorun yoktu format attıktan sonra yasadım acaba kurulumdanmı kaynaklı tam anlayamadım duzelmedı

  1. Büyük ihtimal HDD kullanıyorsunuz.
   İlk kurulumda veriler diskin en ucuna yazılmıştı. Daha sonradan siz tekrardan kurulum yaptığınızda diskin en sonuna ve orta bölümlerine kaydı veriler ve buda diskin kafasının sürekli ileri geri oynamasına neden olur.
   Sisteminizdeki tüm verileri bir yere yedeklendirdikten sonra Diski biçimlendirip sıfırdan kurulum yapmak çözüm olabilir. Diski biçimlendirdiğinizde bilgisayarınızdaki tüm veriler silinir.

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Giriş Yap

Hesabınız mı yok?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Dön
Giriş Yap
Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Açık Liste
Açık Liste
Puanlanmış Liste
Puanlanmış Liste
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz