Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü | Dijitaller

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü


Windows 10 kullanan kullanıcıların bir kısmının ortak problemi olan diskin %100 kullanılması. Bunun başlıca sebebi artık günümüzde kullanılan sistemlerin SSD olan ihtiyaçları artması. HDD günümüzde artık sistemleri çalıştırmak için yeterli erişim hızlarına sahip değiller ve işletim sistemlerini ve uygulamalarını artık SSD gibi erişim süresi az ve aynı anda birden fazla veriye kolayca ulaşan yenilikçi çözümlere yönelmek gerekmektedir.

Bilgisayarınız şuan için SSD bulunmuyor ise uygulamaların açılışları oldukça yavaş olacaktır ve uygulamalar çalıştıkça görev yöneticisine girdiğinizde Disk kullanımının %100 olduğunu göreceksiniz. Bilgisayarınızda 4 GB veya 4 GB den fazla ram bulunuyorsa disk üzerinde bulunan sanal bellek dosyasını kapatmanızı öneririz . Bilgisayarınızda bir uygulama açtığınız zaman bu uygulama verileri bir kısmı ram e kaydedilir fakat Windows ram kullanımı azaltmak ve aynı anda daha fazla uygulama çalıştırabilmek için ram’ e yazılması gereken bilgilerin bir kısmını diske yazar ve bu disk üzerindeki yükü arttır.

4 GB bulunan sistemde bellek dosyasını kaldırdığımızda artık eski kadar sistemimiz yavaş çalışmayacak fakat sistem ram e olan ihtiyacı artacağından bazen ram yetersiz uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

4 GB den az bellek bulunan sistemlerde tarayıcıda aynı anda çok sekme açmak ve arka planda fazla ram tüketen uygulamaların çalıştırılmamasını tavsiye ederiz.

16 GB ve daha fazla ram bulunan sisteminizde sisteminiz de SSD bulunsa dahi bellek dosyasını kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızın artık bellek dosyasına ihtiyacı yoktur ve ssd gereksiz yazma okuma yapılmasını engellemiş olursunuz. (Profesyonel kullanıcılar render işlemlerinde bazen bellek dosyası gerekli olabilir .)

Bellek Dosyası Nasıl Kapatılır ?

 • İlk olarak bu bilgisayar sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.
 • Screenshot_1
 • Açılan pencereden Gelişmiş sistem ayarları seçeneğini seçin.
 • Screenshot_2
 • Gelişmiş sekmesinden performans kısmında bulunan ayarlar butonuna tıklayın.
 • Screenshot_3
 • Açılan pencereden Gelişmis sekmesini seçin ve alta bulunan Değiştir butonuna tıklayın.
 • Screenshot_4
 • Koyu renkli açılan 4. penceremizden “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” başında buluna tiki kaldırın, altta buluna “Disk belleği dosyası yok” seçeneğini seçin ve ayarla butonuna ve ardından Tamam butonuna basın.
 • Screenshot_5
 • Karşınıza uyar gelecek tamam diyerek geçin.
 • Screenshot_6
 • Pencereleri kapatırken yeni bir uyarı çıkacak ve “Şimdi Yeniden Başlat” diyerek bilgisayarınız yeniden başlatın.
 • Screenshot_7

Bu rehberimizde diskimize binen yük miktarını azaltarak sistemimizin daha performanslı olmasını nasıl yapıldığını anlattık ve %100 disk kullanımın nedenlerinden biri olan bellek dosyasını nasıl kapatılacağından bahsettik. Soru ve görüşleriniz için yorum yazmayı unutmayın.

Yorumlar 69

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. merhbalar lenovo ideapad 110 kullanıyorum ram 4gb hardisk 1 tb amd a8 işlemci 2.20 ghz yenı aldık dört aylık dediğiniz gbi yaptım ama hala %100 görünüyor

  1. 2018 yılında ssd içermeyen cihaz pek önermiyoruz. Sistemin HDD sıkıntı olabilir yada yetersiz kalıyor olabilir. Lenovo servisine ekstradan SSD takılabiliyor sa ücreti karşılığında SSD alabilirsiniz.

 2. İyi geceler. Bilgisayarım Sony Vaio İ7 3537U 2.00 GHz, 6 gb ddr3 ram, 1 tb hdd, GeForce gt740m özelliklerine sahip. Win8den win10a yükseltmiştim. Bu yaza kadar kasma vb problemleri yoktu. Önce Chromeda 4-5 sekme açınca kasmalar başladı. Görev yöneticisinden takip ediyordum. Bu hafta fm17 oynarken alt+tab yaparken crush.dump hatası veriyordu oyun. Her neyse yine alt+tan yaptı hata verdi ve bilgisayar iyice kasmaya başladı. Hatta Windows yanıt vermemeye kadar gitti. Görev yöneticisinde disk kullanımın %100lere ulaştığını gördüm. İnternette bulunan çoğu çözüm yöntemini denedim. Şimdi daha rahat olmasına rağmen hala %100lere yükseliyor. Hızlı getiri, Wupdate ve Wsearchü devre dışı bıraktım, Cde alt dizin oluşturmayı kapatıp en uygun hale getirdim ve sanal diski de kapattım. Arka planda çalışan uygulamaları ve başlangıçta çalışan uygulamaların çoğunu kapattım. Malwarebytes ve Windows Defender ile tarama yaptım ancak yine de %100 disk oluyor. başka ne önerebilirsiniz?

 3. Abi bilgisayarımın fanı çok hızlı çalışıyor disk kullanımı ise %100 gösteriyor bilgisayar açıldıktan 2 dakika sonra da kendi kendine kapanıyor. Ne yapıcam şaşırdım. Sıcakta değil sorunun kaynağını bulamadım bir türlü

  1. bilgisayarınızın fanı yüksek devirde döndüğüne göre işlemcinizde bir soğutma sorunu var demektir. Bir bilgisayarcıya gösterin .

 4. Selamın aleykum kardeşim aynı sorun bende de var ne yaptıysam olmadı lenovo ideapad 300 kullanıyorum 8 gb ram 1 tb hdd i5 win10

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz