Türkiye'nin En Büyük Güneş Enerji Santrali Kızören GES Hizmete Giriyor


Tekno Ray Solar tarafından düzenlenen projede sona yaklaşıldı ve Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali hizmete girmeye hazır duruma geldi. Konya’nın Kızören mevkinde konumlandırılan santral ürettiği enerji miktarı açısından ülkemizde ki diğer rakiplerinin oldukça önünde.
Kızören GES‘e yakından baktığımızda santralin 430 dönüm arazi üzerine inşa edildiğini görüyoruz. Toplamda 74106 PV modül içeren santralde kullanılan panellerin verimlilik oranı ise %16,5 düzeyinde. Proje 8 ay gibi bir sürede tamamlanırken santralin ilk fazı ise kullanıma hazır durumda. İlk faz olarak 18,5 MW kapasiteye toplamda ise 22,5 MW enerji kapasiteye sahip olan Kızören GES, yıllık ortalama 30 Bin MW elektrik üretebilecek. Ayrıca projenin maliyeti ise 20 Milyon dolar.
Aslında projenin daha önemli rakamları da var zira onlar bizler için çok daha değerli. Bu santral sayesinde yıllık 45.505 adet ağacın hayatını kurtarmış ve 18.702 ton CO2 (Karbondioksit) gazının atmosfere salınmasının önüne geçmiş oluyoruz. Proje Aralık 2015 tarihinde bitirilmiş ve o tarihten bu yana fatura kesmeye başlamıştır. Ülkemizde güneş enerji santrali kısmında oldukça büyük sıçramalar oluyor, umarım bu gelişme artarak devam eder ve fosil yakıtlardan arınmış bir ülkeye dönüşürüz.
Kızören’den Fotoğraflar;


kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir