AMD Ryzen İşlemci Modelleri ve Çıkış Tarihi Ortaya Çıktı


AMD tarafından resmi duyurusunun yapıldığı Ryzen işlemci ailesinin piyasaya adımını atmasına oldukça kısa bir süre kaldı. Zen mimarisinin yer aldığı Ryzen işlemci ailesi AMD’nin uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı modern bir mimari. Ortaya çıkan yeni bilgiler işlemcilerin modelleri, isimleri, rakipleri ve çıkış tarihi konusunda bizlere detayları veriyor.
Şimdiye kadar Ryzen işlemcilerin adlandırması için sizlere SR adının kullanılacağını ve SR7, SR5 ve SR3 olarak üç ayrı sınıfta bu işlemcileri boy göstereceğinden bahsettik. Yeni bilgiler gösteriyor ki isimlendirmede ufak bir değişikliğe gidiliyor; R7, R5 ve R3 ailesi olacak bundan böyle. Üç sınıfta çıkacak olan tüm Ryzen işlemcileri çarpan kilitsiz olacak. Öte yandan kaynağa göre her ailede bulunan X ibareli işlemciler ise OC için bazı özelleştirmeleri içerecek.
Öte yandan R7 ailesi işlemcileri dediğimiz gibi en üst seviye Ryzen işlemleri barındıracak ve rakipleri Core i7 6900K, 7700K olacak.
R5 ailesinin tarafındaysa rakipler i5 7600K ile i5 7400 aralığında yer alacak.
R3 adı altındaki en alt sınıf yani giriş seviyesi işlemcilerde ise rakipler yeni nesil i3 ve Pentium işlemciler olacak.

Zaten üstteki tablodan işlemcilerin detaylarını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ancak yinede Ryzen işlemcilerinin en güçlüsü konumundaki R7 1800X işlemcisi hakkında biraz detay vermek gerek.  R7 1800X, OC için çok daha yatkın bir işlemci olacakken 8 çekirdek/16 izlek birim ile gücünü güç katıyor. L2+L3 olmak üzere toplamda 20MB cache ile gelen işlemci 3.6GHz taban frekans hızında çalışacak ve 95W TDP değerine sahip olacak. Fiyat noktasında ise işlemcinin 500-700 Dolar arasına konumlanması bekleniyor. Rakibi i7 6900K’nın 1000 Dolar olduğunu da belirtelim.

Ryzen işlemcilerin çıkış tarihi olarak ise 2 Mart işaret ediliyor. AMD’nin GDC 2017 fuarı kapsamında Ryzen ailesinin tüm işlemcilerini burada lanse etmesi ve sonrasında ilk olarak R7 ailesini piyasaya sürmesi bekleniyor. Elbette AM4 anakartlar da bu zamanda piyasaya çıkacaktır.
Kaynak; Wccftech – Guru3D


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir