Windows 10 Yüksek Performans Modu Aktifleştirme


Windows 10 Spring Creators Update versiyon 1803 ile beraber cihazın yüksek peroformansta çalışması için Microsoft tarafından yeni bir güç profili getirildi.
Bu yeni güç profili mikro gecikmeleri azaltmak için geliştirildi . Yüksek performans modunu aktif ettiğinizde güç tüketimine yönelik optimizasyonları azalttığından sisteminizin kullandığı güç miktranda artış gözlemlenebilir. Masaüstü kullanılcılar için bir problem olmasada laptop kullanıcıların batarya sürelerinde azlama olabilir. Ayrıca sistemin tükettiği güç miktarı artması ile sistemin ürettiği ısı miktrarı da artacaktır. Sisteminiz iyi bir soğutma sistemi yoksa sorun yaşanabilir.

Windows 10 Yüksek Performans Modu Nasıl Aktif Edilir ?

  • Başlat menüsüne sağ tıklayarak cmd yönetici olarak açın.
  • CMD ye aşağıda yer alan komutu yazın.
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

  • Başlat menüsünden denetim masasına girin ve aşağıdaki adımları izleyin.


Sisteminizde yüksek performans modu aktif edildi. Yüksek performans gerektiren uygulamalarda umarım olumlu etkisi olur.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. “unable to create a new power scheme” “the power scheme subgroup or setting specified does not exist”

    CMD’ye yazdığımda yukarıdaki hatayı alıyorum.

  2. Ahmet bey bu cmd ekranına yazdığımız kodu geri almanın yolu varmı yani kodu disable etmek için hangi yolu izlemeliyiz.

  3. teşekkür ederim. ben de bu tür bir uygulama arıyordum. performans için animasyonlarıda kapattım yapabileceğim başka bişi önerir misiniz?

    1. Eğer iyi bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve kullandığınız tüm programlar legal ve belli başlı sitelere giriyorsanız sadece antivirüsü devre dışı bırakabilirsiniz.