Yüz Tanıma Teknolojisiyle Koyunları Acı Çektiği Hissedilebiliyor


Bilim ve teknoloji sadece biz insanların hayatlarını kolaylaştırmıyor.  Yüz tanıma teknolojisi artık hayvanlarında hayatlarını kolaylaştıracak.

Hayvanlar, acı çektiğinde bunu bize söyleyemezler; bu nedenle, sahipleri ve veteriner hekimler, onların acı çektiğini yada rahatsızlıklarını başka ipuçlarına bakara anlamak zorunda. Fakat artık bu zorluk artık aşılabilir. Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yüz tanıma yazılımını kullanarak bir koyunun ağrı miktarını buldular. Araştırmacılar, bu tekniğin gelecekte daha fazla hayvana yayılabileceğini düşünüyorlar.
Bir koyun acı çektiğinde belirli bazı öngörülebilir yüz ifadeleri yapar. Buna dayanarak bilim insanları geçtiğimiz günlerde koyunların hissettikleri ağrı miktarını kolayca belirlemek için Koyun Ağrısı Yüz İfadesi Ölçeğini (SPFES) tanıttı.
Bilim insanları bu yazılımı, insan yüzü tanıma tekniklerine dayanarak geliştirdi. Sistem hali hazırda 9 farklı koyun yüzücü sınıflandırarak onların acı miktarını belirleyebilmiş. Sistem ağrılıklı olarak doğru tahminlerde bulunurken %67’lik bir doğruluk payına ulaştı.
Yüzde 67’lik bir doğruluk payı inanılmaz bir sonuç değil fakat bilim insanları daha fazla veri sayesinde doğruluk payının arttırılabileceğinden emin. Bu tekniğin fareler, tavşanlar ve atlar gibi farklı hayvanlarda da uygulanabileceği belirtiliyor. Özellikle bu gelişme sayesinde veteriner hekimler, hayvanları daha kolay teşhis ve tedavi edebilirler.
Kaynak;Fastcompany


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir