10 TB SSD Dönemi Başlıyor


Bir bilgisayara ne kadar güçlü işlemci veya ekran kartı koyduğunuz çokta önemli değil. Çünkü bir bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır. Bu bağlamda bilgisayarımızın en yavaş parçası da HDD’ler oluyor. HDD’ler artık çok ucuz olmalarına rağmen hızları da yine çok sınırlı bir düzeyde. SSD teknolojisi ise bizi HDD’nin hantallığından kurtaracak sihirli bir değnek diyebiliriz fakat bunda da bir sorun var. SSD‘ler çok hızlı olmalarına rağmen üretim maliyeti hem yüksek hemde içlerinde boyutu arttırmaya yarayan NAND belleklerini sığdırmak zor.
Ek olarak bu zorluklar ve maliyet son kullanıcıya yüksek fiyat ve düşük depolama alanı olarak geri dönüyor.
intel_3dnand_3d_v_nand_flash_micron_256kb
Artık bunun için pekte üzülmemize gerek yok çünkü 3D NAND teknolojisi hızla gelişiyor. 3D NAND teknolojisi, NAND birimlerini yan yana değilde bir bina yaparmış gibi üst üste koymamıza yarıyor ve bu sayede hem 2.5” SSD’de sıkışık yerden tasarruf ediliyor hemde boyutu arttırmak çok daha kolay oluyor. Intel ve iş ortağı Micron çalışmalarının sonuna gelmiş durumda diyebiliriz. 32 katmanlı NAND birimleri ile her biri 48 GB çiplerden oluşan toplamda da 10 TB depolama alanı sunan SSD’ler üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca Toshiba‘da dünyanın ilk 48 katmanlı NAND örneği üzerinde çalıştığı biliniyor ve her bir çip ise 16 GB boyutunda olduğu söyleniyor. Japon menşeili Toshiba’nın SSD’leri bu yıl için yetişemeyecek olsa da Intel ve Micron’un yüksek boyutlu SSD’lerin üretimine bu yıl başlanacak ama ne zaman pazara sürülür kesin bir tarih verilmiş değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.