Cloudflare ’den Yeni Bir Hizmet Daha, speed.cloudflare.com


Günümüzün modern CDN hizmetlerinden biri olan ve yaptıkları araştırmalar ile birçok yeni teknoloji ve çözüm geliştiren Cloudflare yeni bir servis duyurdu.

Bu yeni servis ile kullanıcılar internet bağlantılarının hız testini Cloudflare ait sunucular üzerinden test edebilecekler.

Diğer hız testi uygulamalarına oranla kullanıcılara daha fazla detay bilgiye erişmesini imkân sağlayan ve ara yüzü de oldukça güzel tasarlanmış bu web sitesinin teknoloji meraklıların kullanacakları araç kutusuna yeni bir araç olarak yer alacağını düşünüyoruz.

Siteye speed.cloudflare.com adresinden erişebilirsiniz.

Şuan bu servis ile Cloudflare ile olan indirme hızınızı (Download), Cloudflare sunucularına olan gecikmenizi (Latency) ve ağ bağlantısındaki ortalama gecikme dalgalanması yani Jitter’i hız testi yaparken öne çıkan bilgilerde görebilirsiniz.

Sayfanın biraz aşağısına indiğiniz taktirde sizi daha farklı bilgiler daha karşılıyor.

Bunlar Cloudflare sunucularının konumu, gecikme ölçümleri ve indirme hızınızla ilgili bazı detay bilgiler.

Server konumu panelinde Cloudflare ile olan bağlantı türünüz (Henüz ülkemizde İnternet Protokolü versiyon 6 – IPv6 desteği yaygın olmadığı için bir çok kullanıcı IPv4 olarak görecektir) , bağlandığınız Cloudflare sunucusunun tahmini konumu ve IP adresiniz olarak görebilirsiniz. Cloudflare sunucuların haritadaki konumları gerçek konumları değillerdir. Bu konumlar Havacılıkta kullanılan IATA’nın belirlediği hava alanı kodlarının konumlarının bilgisine göre haritada sizlere gösterilmektedir.

Gecikme ölçümlerinde en az, en çok, ortalama (sonuçların toplanıp sonuç sayısına bölünmesi), medyan (Otanca – Test sonuçlarınız sıralandığında orada kalan değer), yüzde 25lik ve yüzde 75lik ortalama bilgilerine erişebilirsiniz.

En alt kısımda ise dosya boyutlarına göre ağınızın verdiği tepki ve bu tepkinin sonuçlarını görebilirsiniz. Sonuca tıkladığınız taktirde size yapılan tüm ölçümleri liste halinde gösterecektir.

Bu sistem Cloudflare’nin serverless platformu olan Cloudflare Workers üzerinde çalışıyor. Bu test aynı zamanda Cloudflare Workers hizmetine olan gecikmenin de ne kadar düşük ve yüksek hızda sağlanabildiğini kullanıcılara gösteren bir servis.

Cloudflare 80 ülkede ve 180 den fazla şehir de sunucusu bulunan ve anycast networkü ile kullanıcılara en yakın konumdan hizmet veren yeni nesil bir CDN firmasıdır.

Kendilerine bu yeni servisleri için ve bizlere sundukları hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Unutmadan bir hatırlatma daha yapalım. Cloudflare Internet rota sistemlerindeki güvensizliği dikkat çekmek için yayınladığı https://isbgpsafeyet.com/ web sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

BGP (Border Gateway Protocol) internet bağlantılarını sağlayan yönlendiricilerin birbirleri arasında rota bilgisi paylaşımı yaptığı bir protokoldür.

 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir