Addison Klavye Koruyucu İncelmesi


Merhabalar bu günkü yazımızda Laptop klavyesini sürekli temizleye temiz durmasını isteyen yada bilgisayarına kola dökülüp bozulmasını istemeyen kullanıcılar için çözüm olabilecek addison marka silikon klavye koruyucusunu inceleyeceğiz.
Ürünü gittigidiyor üzerinden kargo hariç 2.50 TL ye aldım.Kargo için 4.50 Tl ödedim. Alacaksanız 1 adet yerine 3-4 adet alın 🙂 kargo parasına deysin. Başka büyük medya marketlerinin tanesi 12-13TL .
İnternette klavyenin üstüne tam oturan şeffaf koruyuculardan var fakat Türkçe klavyeyi destekemedikleri için böyle bir çözüme başvurmak zorunda kaldım. Ürün karton bit zarfın üzerine yapıştırılmış şekilde geliyor ve ürünün bir kısmı uzun olmasın diye katlanıp ön tarafa yapıştırılmış. Ürünün klavyedeki yazıları engellemediğini göstermek için yazının üstüne yapıştırıldığı belli oluyor. Karton zarfta yazıları okurken hiçbir zorluk çekmedim. Ürün beyaza çalan bir silikondan yapılmış . Silikonun esnek yapısıyla tuşlara basarken herhangi bir zorluk çıkarmıyor. Silikon yazı yazarken parmağın tuşlar üzerinde kaymasını engeliyor fakat zamanla bu özellik belli bir seviye azalıyor . Klavyeniz aydınlatmalı ise klavyenin tuşları arasından sızan ışık silikona çarptığında buğulu bir görüntü oluşmasını sağlıyor .
Ürünün uygulanışı oldukça basit . Öncelikle Klavyenizi herhangi bir fırça ile aralarındaki toz ve kirleri temizliyorsunuz. Özel bir fırça olmasına gerek yok diş fırçası da iş görür. Fırça ile tozu aldıktan sonra bilgisayar ekranlarını temizlemek için üretilen sprey ve bir bez ile güzelce temizleyin.Temizlerken fazla bastırmayın fakat tuşların arsındaki düz bölgelerinde dikkatlice temizleyin . Bu spreyi önerme sebebim sıktıktan sonra uçucu özelliği bulunması ve arkasında dalgalı bir kalıntı bırakmaması .
Temizleme işlemi bittikten sonra klavye koruyucusunu dört köşesini klavye üzerinde eşit pay bırakacak şekilde kenarlara sürükleyin ve üzerine biraz baskı uygulayın. Bilgisayarınızın yüzeyi pürüzsüz ise düzgünce yapışacaktır. Bilgisayarınıza düzgün yapışmadı yada balonuklar kaldıysa bir bardak su alın ve parmağınızı hafifçe ıslatarak silikon üzerinde gezdirin .Hızlı harekeler yapmayın silikonun yırtılmasına denen olabilirsiniz. Klavye koruyucu kenarlardan tuttuktan sonra tuşlara yapışması için uğraşmayın. Tuşların yüzeyi genelde yapışmasını engelleyecek dokudan yapılır.
Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere 🙂


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. güzel inceleme 🙂 bir an kendi laptop ıma bakıyorum sandım. eğer aynı ürün değilse çok benziyor klavyesi. monster abra a5 v2.1 kullanıyorum ben de bu silikondan aldım daha yeni. açıkcası bu silikonun tamamen yapışmasını isterdim kenarlardan boşluk kalıyor bazı yerlerde. ama tabiki kullanırken kayma ya da çıkma söz konusu değil. bakalım ilerleyen vakitlerde nasıl olacak şimdilik tozdan kirden koruduğunu söyleyebilirim. klavyenin kendi jelatinini çıkartmıştım(biraz açılınca komple çıkarıverdim) bundan dolayı bir süre sonra gerçekten tozlanıyor ve daha kötüsü klavyenin iç kısımlarına dolmaya başlıyor bu tozlar ki bu hiç iyi birşey değil.