AMD Zen İşlemcileri Sadece 8 ve 6 Çekirdekli Olabilir


Yılın ikinci yarısının sonlarına doğru piyasaya çıkacak olan AMD’nin Zen X86 mimarili Summit Ridge işlemci ailesi hakkında yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Masaüstü ve performans odaklı bu aile bildiğiniz gibi yepyeni bir mimariye ve 14nm üretim teknolojisine sahip olacak.
AMD’den gelen yakın kaynakların söylemlerine göre Zen mimarili X86 işlemciler yani Summit Ridge ailesi sadece 8 ve 6 çekirdekli varyantlara sahip olacak. Bununla birlikte bu hamlenin maliyet odaklı olduğu ve ayrıca işlemcilerin SMT (Simultaneous multi-threading) desteğinin de olabileceği söyleniyor.AMD-Zen-Summit-Ridge-CPUs (1920 x 1080)
2 ve 4 çekirdekli işlemciler özellikle 4 çekirdekliler hala oldukça revaçta. AMD böyle bir hamle yapar mı bilemiyoruz, belkide 2 ve 4 çekirdekli modüller OEM ürünlerde görebiliriz. Öte yandan bu, AMD’nin 4 ve 2 çekirdekli işlemcisinin olmayacağı anlamına gelmiyor zira Bristol Ridge ailesi 2 ve 4 çekirdekli varyantlara sahip durumda. Yeni detaylar çıktıkça sizleri haberdar edeceğiz.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir