Apple, 13 Yıl Aradan Sonra İlk Defa Gelirinde Düşüş Yaşadı


Kısa süre önce 2016 yılına ait 2. Çeyrek malı sonuçlarını açıklayan Apple, analistlerin de beklediği gibi düşüş açıkladı. 13 yıldır rekor çeyrek ve büyüyüş açıklayan Apple, bu kez gelirinde düşüş yaşadı. Bu düşüş sadece gelir anlamında değil, iPhone satışlarında da mevcut.
Açıklanan malı verilere baktığımızda arkada bıraktığımız 3 aylıkken dönemde Apple, 50.6 Milyar dolar gelir açıklarken 10.5 Milyar dolar da net kar açıkladı. Bu rakamlar geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 58 Milyar dolar gelir, 13.6 Milyar dolar net kar seviyesindeydi. Rakamlara baktığımızda Apple’ın %13 oranında düşüş yaşadığı görülüyor. Gelecek çeyrekte ise %15 düşüş bekleniyor.

Satışlarda da düşüş var.

Düşüş sadece malı anlamda değil, ürün anlamında da gerçekleşmiş. Zira firma bu dönemde; 51.2 Milyon iPhone, 10.3 Milyon iPad satışı gerçekleştirmiş. Bir önceki yılın yine aynı döneminde ise 61 Milyon iPhone, 12.6 Milyon iPad satışı yapılmıştı. Ayrıca Mac satışları da %12’lik düşüş yaşamış durumda. Tabi yine de bu rakamların rakiplerinin çok önünde olduğu da bir gerçek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir