Apple kendi artırılmış gerçeklik projesi için HoloLens mühendisini işe aldı


Habere başlamadan önce artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kavramını iyi ayırt etmemiz gerekiyor. Artırılmış gerçeklik gerçek dünyadaki çevrenin üzerinde değişimler görmemize olanak sağlarken sanal gerçeklik bizi tamamen başka bir dünyanın içine sokar.
Microsoft HoloLens artırılmış gerçekliğin hayatımıza neler getireceğine dair en heyecan verici ürünlerden biri. Hatta belkide şirketin ve sektörün kaderinde çok önemli bir rol oynayabilecek bir ürün. Piper Jaffray analisti Gene Munster’ın haberine göre ise Microsoft Artırılmış Gerçeklik üzerinde çalışan tek büyük firma değil. Munster Apple’ın, HoloLens’in ses teknolojileri üzerine çalışan Microsoft mühendisi Nick Thompson’ı işe aldığını ve bir artırılmış gerçeklik takımı oluşturmaya çalıştığını belirtti.
artırılmış gerçeklik
Nick Thompson HoloLens’in elektrik ve akustik sistemleri üzerinde çalışmaya başlamadan önce Apple’da 7 seneye yakın Mac’lerin işlemci yazılımı ve ses teknolojisi üzerine çalışmıştı. Şuan da ise tekrar Apple’a geri döndü ve artırılmış gerçeklik projesi üzerinde çalışıyor. Nick Thompson’ın LinkedIN profilinden anlayacağımız üzere Apple’da çalışmaya bu yılın Temmuz ayında başlamış.
Munster ayrıca Apple’ın Mart 2015’te artırılmış gerçeklik şirketi olan Metaio’yu satın aldığını da hatırlattı. Metaio şirketi artırılmış gerçeklik üzerine tam 171 patente sahip. Ayrıca Apple 2013 yılında Microsoft için ilk Xbox Kinect sensörlerini tasarlayan PrimeSense firmasını da bünyesine katmıştı.
primesense
Apple tüm bu yaptıklarını bir gizlilik çerçevesinde yürütmedi. Aslında hepsi biliniyordu ama büyük firmaların patent için yaptıkları sıradan alımlar olarak bakılıyordu. Munster’in raporları ise Apple’ın tüm bu yaptıklarının planlı olduğunu ve artırılmış ya da sanal gerçeklik üzerine bir projede çalıştıklarını gözler önüne seriyor. Hatta daha da araştırırsak Apple’ın bu yılın başlarında artırılmış ve sanal gerçeklik üzerine iş ilanları verdiğini görebiliyoruz.
Apple’ın net olarak nasıl bir ürün üzerinde çalıştığı bilinmiyor. Apple iOS için birkaç artırılmış gerçeklik özelliği üzerinde çalışabileceği gibi tıpkı HoloLens ya da Google Glass gibi giyilebilir bir ürün üzerinde de çalışıyor olabilir. İlerleyen zamanlarda bu sorunun cevabını öğreneceğiz.
 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.