Araştırmacılar Neredeyse Hiç Güç Kullanmayan Termometre Geliştirdi


Giyilebilir cihazlar için önemli gelişme

UC San Diego’daki araştırmacılar, yalnızca 113 pikorbatla çalışan yeni bir termometre sensörü geliştirdi. Şimdi 113 pikorbat ne anlama geliyor diyebilirsiniz. Hemen soru işaretini kaldıralım; 1 watt’dan nerdeyse 10 Milyar kat daha az güç demek. Yani hiç güç kullanmayan termometre sensörü desek pek yanlış olmaz.
Scientific Reports’da yayınlanan makalede araştırmanın yazarlarından Hui Wang yatığı açıklamada, “Düşük güç gereksinimine sahip, yalnızca küçük bir bataryayla yıllarca çalışabilecekleri sistemler geliştiriyoruz” dedi. Ayrıca termometre sensörü üzerinde çalışmalar yürüten ekip böylesi düşük bir güç tüketimine sahip sensör için transistör boyutunda çalışmalar ve çeşitli optimizasyonlar yapmış durumda.
Nereyse sıfır güç ile çalışan bu termometre sensörü -20 ila 40 derece arasında ölçüm yapabiliyor. Yani sanırım Marmaris’de ki sıcaklıkları ölçemeyecek ama durun bir dakika, sistem uzmanımız Ahmet Özer bunun için kendi termometresini geliştirdi bile…
Her neyse, sonuç olarak şu andaki son teknoloji sensörlerden 628 kat daha az güç kullanan bu sıcaklık sensörünün tek sorunu var. O da sıcaklıkları birazcık yavaş okuması. Ancak araştırmacılar insan vücudu gibi verileri ölçerken bunun herhangi bir sorun teşkil etmediğini belirtiyor. Ekip, sensörü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ek olarak ekleyim klimalı ortamda çekilmiş bir fotodur üstelik gece 😀 .
    Evde ölçüm yaparken elektrik önemli değilde dışarıda ölçüm yaparken dirençleri bile çıkarıyorsun daha uzun süre çalışsın sistem diye.