Apple A9 Yongaları Samsung'a Emanet


Apple, yeni iPhone ve iPad modelleri için şimdiden işlemci yani A9 yongasını üretecek firma arayışlarına girmiş durumda. Daha önceleri A9 yongasetini Samsung’un üreteceği yönünde dedikodular vardı fakat kesin bir bilgi de ortada yoktu. Kısa süre önce yayınlanan rapora göre Samsung, Apple ile anlaşmaya varmış ve A9 yongalarını üretim içinde el sıkışmış.
750x-1
Apple’ın Samsung ile anlaşmasında ki en büyük neden teknolojik olarak diğer yonga üreticilerinde daha önde oluşu diyebiliriz. Samsung bildiğiniz üzere Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde kendi üretimi olan Exynos 7 Octa 7420 yongasını kullanmıştı ayrıca bu yonga 14 nm üretim sürecinde üretilmişti. Kısaca Samsung, A9 yongası için çoktan hazır durumda.
Öte yandan diğer rakipler olan TSMC ve GlobalFoundries hala verimli olarak 14 nm sürecine geçebilmiş değiller. Özellikle TSMC’nin 16 nm’de yaşadığı aksaklıklar yüzünden 14 nm üretiminde geç kaldığı biliniyor. GlobalFoundries ise şu sıralar bir hayli yoğun olduğunu söyleyebiliriz çünkü firma AMD için parçalar üretmekte fakat yinede Apple için bir kaç parça üreteceği raporda belirtilmiş.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir