Bilim Adamları Solucan Deliği Aygıtı Yaptı


Çoğu bilim-kurgu film veya kitapların solucan deliğini (WormHole) duymuşsunuzdur. Uzak bir fikir gibi gelse de Autonomous University of Barcelona’da benzer mantıkta bir aygıt yapıldı. Çeşitli süper iletken maddeler, manyetik cisimler ve farklı türden metallerden oluşturulan aygıt, temelinde solucan deliği teorisini gerçeğe dönüştürdü diyebiliriz. (Lütfen görselleri inceleyiniz, anlamanız daha da kolaylaşacaktır)
1396059206527225745
Manyetizma üzerinde yoğunlaşan aygıta biz Manyetik Solucan deliği diyebiliriz kısaca. Geliştirilen bir takım teknoloji ile cihaz üzerinde manyetik alanların bir yerde yok olduğu ve diğer tarafta bunların var olduğu gözlemlendi. Aygıt manyetik alanı ayrıca görünmez kılıyor öyle ki manyetik alan cihazın diğer ucundan çıkana kadar onu görmek imkansız.
1396059206646806929
Tabi burada bir cisim aktarmak söz konusu değil. Burada manyetik alanların üzerinde durulmakta. Aygıtın geliştirilip günümüzde ki MRI makinesinin yerini alması bekleniyor. Bu sayede MRI makinesine girmeden vücudunuz uzaktan taranabilecek.
shutterstock_25016035 (998 x 658)
Solucan deliği hakkında kısa bir özet geçmek gerekirse; Solucan delikleri uzayda var olan iki kapının var olmasını temel alır. Bu iki kapının birinden geçtiğimizde inanılmaz bir hızda diğer kapıdan çıkmamız sağlanır. Yani uzay-zamanın bükülmesini temel alıyor. Klasik bir örneği olan solucan ve elma hikayesi anlatılmaktadır. Bir solucan elma üzerinde hareket edebiliyorsa,  tüm elmanın etrafını dolaşmak yerine içinden geçerek bir kestirme yol bulmuş olur.
(Solucan delikleri kanıtlanmış bir şey değildir ancak Genel Görelilik teorisi kapsamında var olabilmeleri mümkündür ancak var oluşu teknoloji ile doğru orantılıdır)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Genel Görelilik bunun olabileceğini öneriyor. Dolayısıyla mümkündür dememiz doğru olur diye düşünüyorum. Fakat bu nasıl olur bir fikrim yok ne yazık ki.