Bu Roket Çok Güçlü: Falcon Heavy Uçmak İçin Hazırlanıyor!


Deneme 1 – 2 – 3

SpaceX’in en ama en güçlü roketi Falcon Heavy‘nin ilk test uçuşu için az bir süre kaldı. İnsanlığın uzaydaki geleceğinde önemli bir paya sahip olması düşünülen Falcon Heavy’nin bir süre önce ilk statik testi gerçekleştirildi. Elon Musk ise ilk uçuşun önümüzdeki hafta gerçekleştirileceğini aktardı.
Kennedy Uzay Üssün’de bir süre önce gerçekleştirilen statik motor ateşleme testlerinden sorunsuz bir şekilde ayrılan Falcon Heavy’nin gücü ise ortaya çıkardığı buluttan anlaşılabiliyor. Teknik olarak Falcon Heavy, üç adet Falcon 9’un birleşiminden oluşuyor diyebiliriz. 27 adet Merlin 1D motora sahip olan FH, tam 5 milyon poundluk bir itiş gücüne sahip. Bu 18 adet Boeing 747 ile eş bir itki kuvveti anlamına geliyor.

70 metre uzunluk ve 12.2 metre genişliğindeki dev Falcon Heavy, hali hazırda kullanımdaki en güçlü roket olacak. Günümüzün en güçlüsü olan Delta IV Heavy roketinden tam 2 kat daha fazla itiş gücüne sahip olacak. Falcon Heavy roketi SpaceX ve derin uzay programları için oldukça önemli. Ay’a kurulacak üs ve Mars yolculuklarında kullanılacak olan roket, alçak dünya yörüngesine 63,800 kg ve Mars’a ise 16,800 kg yük taşıyabilecek güçte.

Elon Musk’ın Fedai Tesla Roadster Otomobili

Falcon Heavy’nin ilk test uçuşunda roket içerisinde Musk’ın yeni Tesla Roadster otomobili konumlandırılacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse roket otomobili Mars yörüngesine götürecek. Ancak Musk dahil neredeyse herkes roketin büyük bir olasılıkla patlayacağını tahmin ediyor. Zira ilk test uçuşlarında bu neredeyse her zaman oluyor.


Elbette roketin patlaması kötü de olsa SpaceX’e sağlayacağı veriler çok önemli. Ayrıca böylesi büyük bir roketten elde edilecek bilgiler çok daha büyük ve güçlü BFR (Big Fuckking Rocket) için altın değerinde olacak.
#Kaynak: SpaceXElon MuskWikipedia


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir