Bugün SpaceX, Falcon Heavy'yi Ateşleyecek, Uzay için Devrim Yaşamak Üzereyiz! | Dijitaller

Bugün SpaceX, Falcon Heavy’yi Ateşleyecek, Uzay için Devrim Yaşamak Üzereyiz!


Heyecanlandım

Bugün uzay tarihi ve keşfi için oldukça önemli bir gün. Hali hazırda kullanımda olan en güçlü roketin ilk test uçuşuna hazırlanan SpaceX, bahsi geçen Falcon Heavy roketini bugün fırlatacak. Fırlatma bu akşam TSİ 21.30‘da başlayacak.

Fırlatma anı ve görev SpaceX’in YouTube hesabından canlı olarak yayınlanacak.

Falcon Heavy roketi şuan Dünya’nın en güçlü roketi konumunda ve bir mekez iki yan iticiye sahip. 27 adet Merlin 1D motora sahip olan Falcon Heavy, tam 5 milyon poundluk bir itiş gücüne sahip. Bu 18 adet Boeing 747 ile eş bir itki kuvveti anlamına geliyor. Ay’a kurulacak üs ve Mars yolculuklarında kullanılacak olan roket, alçak dünya yörüngesine 63,800 kg ve Mars’a ise 16,800 kg yük taşıyabilecek güçte.

Bu geceki ilk denme uçuşu ise tarihi bir an olacak. Fırlatma işlemi başarısız olabilir, roket havadayken patlayabilir, iticiler Dünya’ya dönerken patlayabilir ya da inişte sorun olabilir… Yani yaşanabilecek çok fazla sorun var çünkü bu roket ilk kez denenecek. O yüzden beklentilerimiz ne kadar büyük olsa da bunun farkında olmamız önemli.

SpaceX, Falcon Heavy roketinde ayrıca bir yük taşımakta. Bu kırmızı yeni Tesla Roadster üstelik içerisinde kukla astronot Starman duruyor olacak. Yolculukları ise Mars yörüngesi.

SpaceX, Falcon Heavy’nin ilk test uçuşu ve görevi için bir animasyon da hazırlamış durumda. Animasyonda Falcon Heavy’nin Apollo görevlerinin kalkış kompleksi Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39a‘dan fırlatılacağını görüyoruz. Ayrıca animasyonda çalan müziğin David Bowie’nin “Life on Mars” şarkısı  olması da güzel bir detay.

Fırlatmadan sonra Falcon Heavy, yörüngeye tırmanacak ve yan iticileri merkez iticiden ayrılarak Yeryüzü’ne iniş yapacak. Merkez itici Roadster’i içeren yükü biraz daha taşıdıktan sonra yük bıraklacak ve merkez itici de okyanusda ki drone gemiye iniş yapacak.

Animasyonu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün SpaceX, Falcon Heavy’yi Ateşleyecek, Uzay için Devrim Yaşamak Üzereyiz!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz