Chrome 53 Ne kadar Hızlı ? Yenilikler Neler ?


5 Gün önce yayınladımız yazıda Chrome 53 sürümünün diğer chromelardan daha hızlı olabileceğinden bahsetmiştik. Peki gerçekte Chrome 53 nekadar hızlı teste ve günlük kullanımda ne fark edeceğini merak ettik ve Chrome 53 ü indirip test ettik.
Testimizi ilk olarak Chrome 51 üzerinde yaptık . Kullandığımız test aracı Peacekeeper ile yaptığımız teste Chrome 51 aldığı sonuç 3718 oldu. Aynı Testi Chrome 53 üzerinde yaptığımızda sonuç 4311 oldu. Teste göre arada 0.8 kat fark var gözüküyor.
Screenshot_16

Günlük kullanımda neler değişti ?

İnternette web sayfalarında gezinirken kullanılan işlemci miktarı da azalmış durumda . Azalan işlemci kullanımı sayesinde işlemciniz hem daha az ısınacak hemde laptobunuz daha uzun süren pil deneyimine sahip olacaksınız.
Web sayfalarının açılış hızlarında az da olsa fark var .  Bu fark genel olarak iyi bir altyapıya sahip olan sitelerde ortaya çıkıyor. Hızlı açılan siteler artık dahada hızlı açılıyor diyebiliriz.
Chrome da can sıkabilen durumlardan biri olan youtube üzerinde video izlerken bazen takılmalar yada fps düşmesi gibi sorunlar ortadan kalmış gözüküyor. Edge gibi akıcı bir video izleme deneyimi sunuyor.  Evinizde akıllı tv bulunuyorsa youtube üzerindeki video yu televizyonumuza aktarabiliyorduk fakat bu bazen sorunlara neden oluyordu yada her zaman televizyonumuzu tarayıcı algılamıyordu . Chrome 53 ile bu sorunu neredeyse %90 ortadan kaldırmışlar. Youtube üzerinde gezinirken herhangi bir video açtığınızda televizyonunuz açıksa çok rahat bir şekilde video yu televizyona stream edebiliyorsunuz.
Screenshot_1
Screenshot_3
Screenshot_2
 

Tasarımda neler değişti ?

Google ın birçok servisinde kullandığı materyal tasarıma geçildi ve bir önceki Chrome göre kullanımı dahada basitleştirildi. Artık yuvarlatılmış hatlardansa daha keskin hatlara sahip bir modern tasarım var. Ayrıca tarayıcı üzerinde herhangi bir butona tıkladığınızda ufak animasyonlar ile size tepki veriyor.
Screenshot_4
 
Sol tarafta bulunan ayarlar yazısına tıkladığımızda ayarlara daha kısa yoldan ulaşmamızı sağlayan gurup penceresi çıkıyor.
Screenshot_8
Sol tarafta Chrome 51 eski arayüzü ve sağ tarafta materyal tasarıma geçmiş Chrome 53.  Screenshot_15 Screenshot_17Screenshot_14
 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir