Meizu ile Sadece 20 Dakikada Yüzde 100 Şarj!


Bildiğiniz gibi hali hazırda akıllı telefonlarda lityum-iyon (Li-ion) bataryalar kullanılıyor. Bu bataryalar belli boyutta belirli bir enerjiyi sağlayabiliyorlar. Bunun değişmesi için ise pik teknolojilerinde bir devrim yaşanması gerekiyor ki o da kısa sürede gerçekleşmeyecek. Bu yüzde bitmeyen piller yerine şimdilik çok hızlı şarj olan bataryalar üzerinde çalışılıyor.
Bu konuda çalışan firmalardan biri olan Meizu yeni özelliği mCharge‘ı resmen duyurdu. Yeni mCharge teknolojisi sayesinde 3000mAh‘lık bir pil sadece 20 dakikada yüzde 100 doluluk seviyesine ulaşıyor. 11V/5A çıkış gücüne sahip olan teknoloji, 55-160W güç aktarabiliyor. Tabi böylesi bir akımın sizi, evi ve telefonu yakmaması için Meizu çeşitli optimizasyonlara giderek riskleri ortadan kaldırmış durumda. Ek olarak data kablosunun hayli kalın olmasının nedeni üzerinden yüksek bir güç geçmesi. Bununla birlikte Meizu’nun açıkladığı verilere göre şarj süresince bataryanın ulaştığı maksimum sıcaklık 38 dereceymiş. Bu değer iyi bir değer.

Öte yandan bildiğiniz gibi Li-ion pillerin ömrü ve verimliliği şarj edildikçe azalıyor. Hızlı şarj ise bu etkiyi hızlandıran bir faktör fakat bunun önüne geçilebiliyor. Meizu gerek akıllı akım izleme teknolojisi gerekse optimizasyonları sayesinde teknolojinin verimliliğini %98’ler seviyelerine çıkarmayı başarmış. Bu sayede 800 şarj sonrasında bile pil orijinal kapasitesinin %80’inden fazlasını koruyor.
Tabi mCharge özelleştirilmiş batarya ve adaptörü zorunlu kılıyor. Dolayısıyla bu teknolojinin Meizu cihazlarda kullanıcılağını belirtebiliriz. Son olarak Meizu, bu teknoliyi destekleyen bir cihazın ne zaman çıkacağını açıklamış değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir