Cortana Mikrofon Sesini Azaltıyor


Windows 10’da Cortana kullananlar için ufak bir bug. “Hey Cortana” dediğinizde yada Cortana’ya komut vermek istediğiniz de bazen sizi duyamayabiliyor. Mikrofon düzeyi %100 olmasına rağmen “Hey Cortana” dediğim zaman yada mikrofon simgesine basıp aktif ettiğim zaman, düzeyin otomatik olarak %80’e düştüğünü gördüm. Bu durum birçok soruna sebep oluyor. Mesela skype görüşmesi yaparken Cortana’ya komut verdiğiniz zaman mikrofon sesiniz biranda kısılıyor ve karşı taraf sizi duyamayabiliyor. Çözümünü de Cortana’yı aktif ederkenki gerçekleşen aşamadan yakaladım.
Cortana’yı ilk kez aktifleştirdiğiniz zaman sizden mikrofonunuzu ayarlamanızı istiyor ve cümleyi okumanızı istiyor. Normal seste okuyunca mikrofon düzeyini hemen düşük seviyelere çekiyor. Mantık olarak cümleyi okurken, okumayıp susarsanız sizi duymuyorum sanıp mikrofon düzeyini otomatik olarak %100’e sabitliyor. Mikrofon sesinizi tekrar düzenlemek için:
Control Panel>>Set up a microphone (sağ üst arama kısmına bunu yazabilirsiniz.)
cats1
 
Next diyip devam ettikten sonra bir cümle öbeği karşınıza ve ses şiddetini görebileceğiniz bir bar çıkıyor. Sesinizi çıkarmadan sadece bekleyin. Bir süre sonra işlem otomatik olarak tamamlanacaktır.
catsHepinize iyi günler dilerim.
 
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir