Dünyanın En Büyük Optik Teleskobunun İnşası Başladı


Avrupa Güney Gözlemevi tarafından hazırlanan dünyanın en büyük optik teleskobu olan Extremely Large Telescope’un (ELT) inşasına başlandı.

Birkaç yıl planlamanın ardından maddi kaygı eksikliği yaşamadan Aşırı Büyük Teleskop-Extremely Large Telescope‘unun inşasına resmen başlandı. Bittiğinde dünyanın en büyük optik teleskobu olacak olan ELT, ESO tarafından hazırlanmıştı. Teleskobun yapımını üstlenen Ace Consortium ise Şili’de hazırlanacak olan gözlemevinin ana yapısını ve kubbesini inşa etmeye başladı.
39 metre çapındaki ana aynasıyla Aşırı Büyük Teleskop (ELT) dünyadaki en büyük optik/kırmızı-ötesi teleskop olacak ve 85 metre çapındaki dönen dev bir kubbe içine yerleştirilecek — bir futbol sahasıyla kıyaslanabilir bir alan.


Sahip olduğu bu dev merceği-diyaframı sayesinde ELT’nin gözlemleme kabiliyetleri oldukça yüksek diyebiliriz. 2024 yılından tamamlanması beklenen ELT, gökyüzüne çevrilmiş olan en büyük “göz” olacak. Dünya-benzeri ötegezegenlerde yaşam izleri, karanlık madde ve karanlık enerjinin doğası hakkındaki çalışmalar ve Evren’in erken dönemlerindeki kökenlerimizi araştırmak gibi geniş aralıktaki bilimsel zorluklarla başa çıkmaya çalışacak.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir