NASA; Mars'a Gidecek Yeterli Paramız Yok


Para Para Para

Dünyanın en büyük uzay ajansı NASA’nın size daha önceki aktardığımız haberlerden bildiğiniz gibi 2030’lu yıllarda Mars’a insanlı uçuşlar yapma planları bulunuyor. Plandan öteye, biz gideceğiz şeklinde açıklamaların dahi yapıldığı ajansın bu projesinin aslında pekte gerçekçi olmadığını insanlı uzay görevlerinden sorumlu başkan William H. Gerstenmaier‘in açıklamalarından öğreniyoruz.
Gerstenmaier, katıldığı bir konferansta; ”Size Mars görevi için bir tarih veremem. Çünkü açıklanan bütçede sadece %2’lik bir artış var ve bizim yeterli yüzey sistemlerimiz yok. Mars atmosferine insanları sokup, indirmek ve geri getirmek en büyük zorluk.”

NASA, dünyanın en büyük uzay ajansı olsa da o da bir devlet kurumunun çektiği aynı zorlukları çekiyor. Kısıtlı bütçe ile bu tip görevlerin yapılması oldukça uzun bir süre istiyor ve bunun sadece 10-15 yıl içerisinde gerçekleştirilmesi imkansız gibi duruyor. Bakalım  NASA bir çözüm bulabilecek mi göreceğiz.

Özel Şirketler

Yeni Gündem Videomuz;
Teknoloji Gündemi #16 Yapay Zeka Hayat Kurtarıyor!

Öte yandan Elon Musk’ın SpaceX’i gibi özel şirketler ise daha avantajlı olduğu söyleniyor. SpaceX’in planları arasında Mars’a insanlı uçuş görevi için 2025 daha doğrusu 2020’li yıllar işaret ediliyor, yani NASA’nın söylediğinden daha kısa. Üstelik SpaceX hali hazırda hiç Dünya yörüngesinden öteye geçebilmiş değil, yani tecrübe eksikliği var. Bununla birlikte NASA’nın karşılaştığı temel teknolojik sorunlar aynen SpaceX için de geçerli.
Çağımızın dâhisi Elon Musk’ın belki bir çözümü vardır, onu bilemiyoruz. Ancak kısa vadede Dünyadan kaçma gibi bir planınız varsa bunu tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir