Elon Musk; Mars'a Koloni Kuracağız, Biletinizi Almaya Hazır Olun!


İnsanların nedense her zaman Mars‘a karşı bir zaafiyeti bulunuyor. Çeşitli filmler ve kitaplara konu edilen kızıl gezegen Mars, hayallerimizi süslemekten öteye pek gidebilmiş değildi. Ancak artık tüm hayallerin gerçekleşebileceği projelerin hayata geçirilmesi an meselesi. Zira geçtiğimiz gün SpaceX‘in sahibi Elon Musk, 67. Uluslararası Uzay Yolculuğu Konferansı’nda Mars’ta kolonileşme planını ve insanlı yolculukları anlattı.
Hepiniz takdir edersiniz ki Mars’ta koloni kurabilmek için çok fazla bilgiye ve insanlı yolculuklara ihtiyaç var. Gerekli ortamın yani insanların yaşayabileceği bir ortamın sağlanmasından sonra ise Mars yolculukları resmen başlayacak. Hatta bilet fiyatları da aşağı yukarı netleşmiş durumda.

Eğer Mars’a gitmeyi hedefleyen 1 Milyon kişi bulunursa bilet fiyatlarının sadece 200.000 Dolar olacağını belirten Musk, 12 metre çapında ve 122 metre uzunluğunda bir araç sayesinde tek seferde 100 kişiyi taşıyacacağını ve bu aracın içerisinde restoranlar, sinema salonlar ve eğlence mekanların olacağını belirtiyor. Zira yolculuklar biraz uzun sürecek ve insanların psikolojileri burada çok önemli.

mars-uzay-araci
Mars’a gidecek olan araç ile SaturV roketinin kıyaslaması.

Tabi maliyetlerin ilk başta bu kadar düşük olacağını söylemek hayalcilik  olur. Hali hazırda Ay’a yapılan insanlı yolculuklar bile milyar dolarlara patlamıştı. Konu Mars olunca ilk gidecek 10 astronotun her birinin maliyetinin 10 Milyar dolar olacağı söyleniyor. Bu maliyetlerin karşılanması için NASA ve diğer uluslararası devler oldukça önemli. Sadece insanları göndermenin yanında diğer araç gereçler ve yaşamsal ihtiyaçları göndermekte yüksek maliyet istemekte.
mars-yolculuk
İnsanları Dünya’dan Mars’a taşıyacak sistemin adı ise Gezegenler Arası Taşıma Sistemi olacak. BFR (Big Falcon Rocket) roketinin kullanılacağı araca Raptor motorları güç sağlayacak. Saatte 100 bin kilometrenin üzerinde bir hızla gidecek olan uzay aracı insanları 55 Milyon kilometre ötedeki Mars’a 80-100 gün gibi bir sürede taşıyacak.
mars-human-1149-x-577
Mars’a yelken açacak ilk insanlı yolculuk ise eğer her şey beklendiği gibi giderse 2022 yılında, bazı aksaklıklar ve gecikmeler yaşanırsa 2024 yılında başlayacak. Sıvılaştırılmış metan ve oksijenin yakıt olacağı rokette RD-270 roketlerinin izleri de bulunuyor.
Aşağıdaki tam konuşmayı ve sunumu izlemenizi kesinlikle öneririm.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir