En Popüler 20 Telefonun SAR Değeri


Cep telefonlarımızı satın alırken “akıllı telefonumuzun” özellik tablosuna baktığımızda dikkatimizi ilk çeken ekran, işlemci, kamera, pil, tasarım gibi özellikler oluyor. Fakat sağlımız için çok önemli olan SAR değerlerini hep göz ardı ediyoruz. Akıllı telefon tercih ederken SAR değerini birinci öncelik olarak belirleyen bilinçli kullanıcı oranı ise çok az. Özellikle de Çin malı, uyduruk markası olan -markasız diye tabir edeceğim- telefonlarda üretici tarafından hiç umursanmayan bir değer.

SAR DEĞERİ NEDİR?

Türkçe açılımı “Özgül Soğurma Oranı” olan SAR, mevcut ortamda bulunan elektromanyetik dalgaların (radyasyonun) insan vücudu tarafından emilmesi ile birim kütleyi 1°C ısıtan radyasyon miktarı diye kısaca anlatılabilir. Ölçü birimi ise Watt/kilogram dır.

sar

PEKİ BİZİ NASIL ETKİLİYOR? 

Araştırmalara göre, kısa süredeki zararları (24 saat):Görüş alanında daralma, kalp rahatsızlıkları, kalp pilinin bozulma riski, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, yoğun stres ve yorgunluk hissi, kalıcı işitme bozuklukları… diye uzayıp giden bir liste var. Göz korkutmak gibi görünse de bu gerçeği göz ardı edemeyiz.
Avrupa standartlarında 1 W/kg değerin altında olanlar tavsiye edilir. Üreticilerin satabileceği üst sınır da 2 W/kg. Bizler de çoğunuzun kullandığı telefonların sar değeri listesini yaptık. En popüler 20 telefonu seçtik. Aşağıdan telefonunuzun Bulunduğu sayfaya tıklayarak bulunduğu sayfaya gidebilirsiniz.
Sayfa 2: Motorola moto X, iPhone 6, iPhone 6Plus, iPhone 5S, Nexus 6
Sayfa 3: Sony Xperia Z3, Lumia 930, Lumia 1520, Motorola moto g, Nexus 5
Sayfa 4: Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy S4, Note 3, Note 4, *S6 Edge ve S6
Sayfa 5: LG G3, LG G2, htc One (M8), htc One (M7), Blackberry Passaport
NOT: Sar değerleri, baş bölgesi değerleri baz alınarak yazılmıştır.


1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. LG G3 kullanıyorum çok merak ediyodum ama listeye baktığımda sar değeri baya düşük çıktı içim rahatladı sağolun.