AMD Zen İşlemci Örnekleri Detayları Sızdırıldı, Değerler Oldukça İyi


AMD Zen işlemcileri kanadından yeni detaylar gelmeye devam ediyor. AMD’nin uzunca bir süredir üzerine çalıştığı Zen mimarisi yıl sonunda yavaş yavaş bizlerle olmaya başlayacak. AMD hali hazırda ekran kartı tarafında Polaris mimarisi ile geri dönüşünü resmen başlatmışken aynı dönüşü işlemci tarafında da yapmak istiyor. Bu bağlamda yakın zamanda Zen mimarili işlemcilere ait mühendislik örneği özellikleri ortaya çıktı.
Paylaşılan bilgilerde karşımızda dört adet Zen tabanlı işlemci bulunuyor. Bu işlemcilerden iki tanesi gelecek olan AM4 platformuna, diğer iki tanesi ise sunucu tarafında SP3 platformuna ait. Şimdi ortaya çıkan ayrıntılara geçmeden önce sızdırılan işlemcilerin çekirdek sayılarına ve diğer detaylarına bir bakalım;

  • AM4 8 çekirdek ve 16 izlek birim. 95W TDP
  • AM4 4 çekirdek ve 8 izlek birim. 65W TDP
  • SP3 24 çekirdek ve 150W TDP
  • SP3 32 çekirdek ve 180W TDP

Sızdırılan 4 çekirdekli ve 8 izlekli AM4 platformlu işlemci 2 MB L2 ön bellek ve 8MB L3 ön belleğe sahip. 2.8 GHz taban frekansına sahip olan işlemci turbo ile 3.2 GHz seviyesine kadar çıkabiliyor. İşlemcinin TDP değeri ise 65W olarak belirtilmiş. Ayrıca şu nokta çok önemli, işlemci bekleme modunda frekans hızını 550 MHz seviyesine kadar düşürüyor ve enerji tüketimini  2.5-5 Watt seviyesine çekiyor.
zen_summit_ridge_first
8 çekirdeğe ve 16 izlek birimine sahip olan işlemci ise 4 MB L2 ön bellek ile 16 MB L3 ön belleğe sahip durumda. Frekans değerleri yine 2.8 GHz ve turbo 3.2 GHz olarak belirlenmiş. 95W TDP değerine sahip olan işlemci yine diğer kardeşi gibi bekleme modunda frekansını ve enerji tüketimi oldukça düşürüyor.
Server tarafında kullanılacak SP3 platformundaki işlemcilerden 24 çekirdekli olanı 2.75 Ghz, 32 çekirdekli olanı ise 2.9 GHz hızında görev alıyor. İki işlemcide bekleme modunda 400 MHz seviyesine inebiliyor. 24 çekirdekli çip 150W TDP, 32 çekirdekli olanı ise 180W TDP değerine sahip durumda. 24 çekirdekli işlemci 12 MB L2 ön bellek, 64 MB L3 önbelleğe sahip. Öte yandan 32 çekirdekli işlemci ise 16 MB L2 ve 64 MB L3 ön bellek ile geliyor.
AMD-Zen-Feature (2460 x 872)
Bu bağlamda detayları bırakıp yorum kısmına geçtiğimizde ise AMD’nin ciddi anlamda Zen mimarisine yatırım yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette AMD’nin bir gecede Intel’i geride bırakacağını söyleyemeyiz ancak Skylake ailesi ile her alanda savaşacak bir işlemci ailesinin geldiğini söyleyebilirim. Zen tabanlı ilk FX işlemciler yıl sonunda bizlerle olacak, 2017’nin ilk çeyreğine kadar tüm ailenin piyasada olacağı belirtiliyor. Bunun yanında yine gelecek yıl Zen ve Polaris tabanlı APU modellerini göreceğiz, ekran kartı tarafında ise AMD, Vega’ya geçecek ve üst düzey kartlarını gösterecek.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir