Windows 10 Sonbahar Creators Update, 17 Ekim'de Geliyor


Önemli güncelleme

Microsoft, çok yakında Windows 10 için yeni bir büyük güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Microsoft, IFA’da yaptığı sunum sırasında Windows 10 için Fall Creators Update‘in 17 Ekim tarihinde dağıtılmaya başlanacağını açıkladı.
Elbette güncelleme ile gelecek olan en büyük yenilik ise Windows Karma Gerçeklik platformu. Asus, Acer, Dell ve HP’nin uygun fiyatlı VR gözlükleri size Windows üzerinde hem tüketim hem de üretim tarafında büyük bir kolaylık sağlayacak. Eğer gözlüğünüz yoksa bile sınırlı bir şekilde 2D olarak Windows Karma Gerçeklik deneyimlenebilecek.
Fall Creators Update, Windows 10’a gelen dördüncü büyük güncelleme olacak ve adından da anlaşıldığı gibi Microsoft, yaratıcılığını geliştirmeye devam edecek. 500 milyondan fazla cihazda yatan Windows 10 için gelen yeniliklere isterseniz kısaca bir göz atalım.
Windows Inking artık olduğundan daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. PDF üzerinde değişiklik yapmayı, yorumlamak ve paylaşmak daha kolay hale geliyor. Yapay Zeka ile güçlendirilen özellik artık gerçekçi çizimler yapmanıza olanak sağlıyor -gerçek mürekkep kullanıyor gibi.

Ayrıca Fotoğraflar uygulaması da güzelce elden geçirilmiş. OneDrive tarafında da önemli bir değişiklik var. Artık OneDrive’daki dosyalarına ulaşmak için onları sürücünüzde tutmanıza gerek yok. OneDrive Files On-Demand ile buluttaki dosyalarınıza cihazınızdaki depolama alanını kullanmadan erişebileceksiniz. Tüm dosyalarınız Dosya Gezgini’nde görüntülenebilir ve onlara her ihtiyaç duyulduğunda, isteğe bağlı olarak dosyalarınıza erişilebilirsiniz.
Oyun tarafında da geliştirmeler var. Artık Oyun Modu daha geliştirilmiş şekilde karşımıza çıkıyor ancak Microsoft en iyi oyun deneyimi için ”gezegenin en güçlü konsolu” Xbox One X almanızı tavsiye ediyor.
Güvenlik alanında da geliştirmeler var. Fidye yazılımlarına ve istismarlara karşı yeni ve daha güçlü savunma sağlayan bulut tabanlı güncellenmiş bir Windows Defender geliyor. Umarız işe yarayacaktır.

IFA Berlin 2017 Haberlerimizin Tamamına BURADAN Ulaşabilirsiniz

Zaman çizelgesi; zamanda geriye giderek ister 2 saat ister 2 ay önce olsun, geçmişte üzerinde çalıştığınız işi bulmanızı sağlar. Sanki hiç bırakmamışsınız gibi, geçmiş dosyalarınıza, uygulamalarınıza ve sitelerinize geri gitmenize yarıyor ancak bu özelliği Fall Creators Update’e yetişmeme olasılığı var.
Movie Maker‘ı kullanmayı sevenler Story Remix sizin için geliyor diyebiliriz. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı düzenleyebilir, sonra da müzik, geçiş ve hatta 3B efektleri bunlara ekleyebilirisiniz.
Erişilebilirlik tarafındaysa Microsoft güzel bir jest yaparak Göz Kontrol özelliğini de getiriyor. Hareketleri sınırlandıran bazı hastalıklar insanların bilgisayar kullanmasını imkansız kılıyor. Göz takibi ile artık onlar da Windows kullanabilecek.
 
Ve son olarak Windows Karma Gerçeklik platformu. Dijital dünya ile gerçek dünyanın oluşturulduğu bu platformu destekleyen gözlükler ile çok basit kurulum -Tak-Çalıştır- ile geleceğe adım atıyorsunuz. Platformu destekleyen gözlükler 299 Dolar’dan başlayan fiyatlara sahip ve Asus, Dell, Lenovo, HP ve Acer bu alanda ürünlerini duyurmuş durumda.

#Kaynak; Microsoft


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir