Galaxy Note 5 vs Note 4


Sıcağı sıcağına yeni tanıtılan Galaxy Note 5’den sonra Note 4 kullanıcıları ikilemde kalmaya başladılar bile. ”Acaba Note 5’e geçeyim mi?” diye akıllarında bin bir türlü soru var. Hemen karar vermeyin ve kendinizi bize ve yazımıza bırakın. (Sizi tanıyoruz ve ne yapacağınızı biliyoruz, bir saniye tehdit ettik yanlışlıkla) Dilerseniz hemen karşılaştırmaya başlayalım.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 

Tasarım

İlk olarak ön yüzden başlamak istiyorum. Ön taraftan baktığımızda gerek sensörler ve yerleri neredeyse aynı konumda. Bu yüzden iki telefonda ön taraftan birbirini andırıyor. Ancak Note 4 köşeli kasaya sahipken Note 5 ise daha yuvarlatılmış kasaya sahip ki bu sayede cihazın tutuşu ve kullanışı daha kolay hale getirilmiş. Kasadan bahsetmişken Note 4 sunu deri arka kapak ve metal çerçevelere sahip durumda ancak Note 5 ise yekpare metal kasaya sahip ve nispeten daha sağlam. Özellikle cam kaplaması ile Note 5 oldukça şık bir görünüş sunuyor (Yani alıp hava atabilirsiniz,evet) Ama ne yazık ki yekpare kasa ve şık görünüm çıkarılamayan batarya ve arttırılamayan hafızayı beraberinde getiriyor. Tasarımsal olarak Note 5’in üstünlük kurduğu bir yer daha var o da yan çerçeveler. Çerçeveler daha ince tutulmuş en ince çerçeve değil ama ince diyebiliriz. Ayrıca kenarlara doğru ovalleştirilmiş arka kısımda cihazı kavramayı kolaylaştıracaktır. Bu kısmın galiba Note 5. Durum 1-0
galaxy-note-5-platinum-note-4-white-4 (1200 x 848)

Ekran 

Ekran tarafına geçtiğimizde büyük farklar yok. İki telefonunda ekranı aynı boyuta (5.7”) ve aynı çözünürlüğe (2K) sahip durumda.  Elbette ekran tarafında geliştirmeler var ancak Note 4’ün ekranından memnun olan birisi Note 5’e geçtiğinde ”wooow ben daha önce neye bakıyordum” demeyecek. Ayrıca Note 4’te ekran kasa oranı %74.2 iken Note 5’de %75.9 seviyesinde. Piksel yoğunlukları arasında belirtmeye değer bir fark yok. Durum bence 1-1 oldu.

S-Pen

Note 4 ve Note 5’te kullanılan S-Pen yine aynı görevi görüyor ancak Note 5’te geliştirmeler söz konusu. İlk olarak tasarımsal iyileştirmelerin yanında artık kalemi çıkarmak çok basit (Dolma kalem gibi, ucuna bas tık diye çıkıyor) Note 4’te ise çıkarmak için türlü şekillere girenleri hatırlıyorum. Ayrıca Note 5’in arayüzünde artık S-Pen kullanımı daha kolay ve işlevsel hale getirilmiş. Durumda 2-1 oldu.
note-2
 

Arayüz (TouchWiz)

Arayüz’e baktığımızda karşımıza çıkan ilk fark Android 5.1.1 işletim sistemi. Note 5 ile ön yüklü gelse de Note 4 için bu güncelleme henüz ABD için yeni yayınlandı. Ek olarak Note 5 üzerinde çalışan TouchWiz arayüzü ise daha performanslı ve daha işlevsel. Belki ileride arayüzü Samsung Note 4’e getirebilir, bilmiyoruz ama durum 3-1 oldu (Note 4’e TouchWiz güncellemesi gelirse Note 5’in notunu kırın siz)

Donanım

İlk olarak ufak bir donanım özeti geçelim. Note 4, Exynos 5433, 3GB RAM ve Mali-T760 GPU’suna sahipken Note 5, Exynos 7420, 4GB RAM ve Mali-T768 MP8 GPU’suna sahip durumda. Zaten devam etmeye gerek var mı bilmiyorum 🙂 Exynos 7420 hem daha güçlü hemde daha az enerji tüketmekte. Zira GPU kısmında da Note 5 bariz üstün durumda. Aynı şekilde depolama alanında da Note 4 üstün durumda. Daha hızlı okuma ve yazma gerçekleştiren depolama alanı ne yazık ki arttırılamıyor. Eğer mevcut depolama alanı bana yeter diyorsanız Note 5 sizi üzmeyecektir zira daha hızlı bir hafızaya sahip. Genel olarak baktığımızda Note 5 donanım olarak daha iyi durumda. Durumda 4-1 fark açılıyor.
galaxy-note-5-platinum-note-4-white (1600 x 1200)

Kamera

Kamera tarafında her iki cihazda 16MP olsa da sensör düzeyinde farklılıklar var. Note 5’te kullanılan kamera Galaxy S6 ve S6 edge ile aynı. Zaten S6 serisi en iyi kameralara sahipti. Bu yüzden Note 5’in kamerası da Note 4’den iyi. Teknik olarak bakarsak bir tarafta f/1.9 diyafram aralığı var diğer tarafta Note 4’de f/2.2. İkisi de OIS destekli ama Note 4’de bu teknoloji biraz daha geliştirilmiş. Ön kamera düzeyinde de üstünlük Note 5’te. 5-1 oldu.

Batarya

Günün sonuna kadar bir telefonun gitmesini isteriz ve her yeni modelde bu sürenin artmasını umarız. Umanlar var ise bu tarafa bakmasın ama Note 4’in pil kapasitesi %20 civarında daha yüksek. (Note 4, 3220 mAh — Note 5 3000 mAh) Note 5’in donanımının daha az güç tükettiğini göz önünde bulundurursak farkı kapattığını var sayabiliriz ancak bizim beklediğimiz daha üst düzey bir bataryaydı. Durum 5-2.
Karşılaştırmamız burada bitti. Kazanan Note 5 oldu ama gerçekten kazandı mı? Bildiğiniz gibi Note 5 ile Galaxy S6’nın donanımı neredeyse aynı düzeyde. Note serisi bakımından geliştirmeler olsa da teknoloji bakımından Note 5 bize çok yeni bir şeyler vaat etmiyor. Yine de iki cihaz arasında kalmış iseniz Note 5 tercihi daha mantıklı  olur.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir