Kredi Kartlarınızın Yeni Tehlikesi: Sahte Twitter Reklamları


Gençlerin sık sık kullandığı sosyal medyalardan biri olan Twitter da son günlerden kullanıcıların banka bilgilerini çalmayı amaçlayan bazı aktiviteler gözlemleniyor. Bu aktivitelerden bazıları da kullanıcılara sponsorlu içerik üzerinden sahte reklamlar gösterilmesi.

Kullanıcıların bilgileri nasıl çalınıyor ?

Kötü niyetli kişiler ele geçirdikleri kullanıcıların hesaplarının ismini bir bankanın ismi ile değiştiriyorlar ve daha sonra kampanya ile ilgili bir tweet atıyorlar. Attıkları bu tweet para ödeyerek reklama çeviriyorlar ve diğer kullanıcılar da bu tweetleri görüyor. Örnek olarak resimde gördüğünüz gibi Halkbank ismini kullanarak bir sahte kampanya reklamı hazırlanmış. Bu reklamın aslında Halkbank ile uzaktan yakından alakası yoktur. 
Kullanıcılar reklama tıkladığında karşılarına halk banka benzeyen bir site çıkıyor ama sitenin amacı kullanıcı bilgilerini çalmak.

Sitenin kodlarına baktığımızda ise kötü niyetli kişilerin siteyi yine başka bir siteden kopyaladıklarını görüyoruz.

Zaten sitedeki giriş butonu dışında başka bir linke tıkladığınızda hata ile karşılaşıyorsunuz.

Kullanıcılar bilgilerini girdikten sonra karşılarına sms şifresini isteyen bir ekran geliyor.

Sms şifrenizi de girdikten sonra sizden beklemeniz isteniyor tabi ki bu bekleme işleminde bir bardak su içebilirsiniz.

Uzun süredir ülkemizde bulunan bankaların isimlerini kullanarak twitter üzerinden kullanıcıların bilgilerini almayı hedefleyen çete hala yakalanamadı. Duyarlı kullanıcılar sahte reklamları twitter’a bildirseler de günlerdir bu reklamlar kullanıcılara gösteriliyor.

Yine Farklı bankaların isimlerini kullanarak hazırlanan sahte reklamlar.

 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir