HTC ve Motorola'dan Apple'a Taş; Telefonlarımızı Yavaşlatmıyoruz!


Güldüm

Bildiğiniz gibi Apple, bir süre önce resmi olarak eski telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığını ve bu uygulamaya da devam ettiğini açıklamıştı. Firma bunu yapma nedeni olarak ise eskiyen bataryaların performansını göstermişti. Apple’a göre eskiyen bataryalar telefona güç sağlamakta sıkıntı yaşatabilir ve bunlar ciddi sorunlara neden olabilir. Bundan dolayı da telefonun işlemci hızını büyük ölçüde yavaşlatma yoluna gittiklerini, eğer batarya değiştirilirse işlemci hızının tekrar eski haline getirildiğini açıklamıştı.
Ciddi tepkilere neden olan bu olay bir yana konuya HTC ve Motorola‘da The Verge’e yaptıkları açıklamalar ile dahil oldular. HTC, eskiyen telefonları için bir yavaşlatma hamlelerinin olmadığını aktarırken Motorola da benzer bir açıklamada bulunmuş durumda.
Ancak akıllara şu da gelmiyor değil; eski cihazlarınıza güncelleme veriyor musunuz ki?
Her neyse, Apple’ın yaptığını kabul ettiği bu yavaşlatma halen daha gündemde diyebiliriz. Zira tüketiciler Apple’ın kendilerini kandırdığını iddia ederek konuyu mahkeme salonlarına götürmeye başlamış durumda.
Şahsi görüşüm Apple’ın yaptığının mantıklı ancak yanlış olduğu yönünde. Şu bir gerçek, eskiyen piller telefon için tehlikeli. Önlem için işlemci hızını düşürmek gayet mantıklı. Ancak bu durumu kullanıcıya belirtmeden, hiçbir uyarı yapmadan gerçekleştirmek tamamıyla yanlış.
#Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir