IBM ve MIT'den, 240 Milyon Dolarlık Yapay Zeka Ortaklığı


Yapay Zeka için çok iyi

Yapay Zeka (YZ) alanında çok sayıda büyük firma kendi özelinde çalışmalarını sürdürüyor. Ancak çok azı güçlerini birleştirerek bu alanda yol katetmeye çalışmakta. Yapay Zeka konusunda ciddi yatırımları ve araştırmaları olan iki dev kurum MIT ve IBM, konu üzerine dev bir ortaklığa imza attılar.
Tarihte zaten birçok kez ortak çalışmalar yürüten bu iki kurumun Yapay Zeka konusunda da güçlerini birleştirmesi bizi çok şaşırtmadı diyebiliriz. Yapılan anlaşmaya göre MIT bünyesinde yeni bir laboratuvar kurulacak. MIT-IBM Watson AI Lab  adındaki bu laboratuvarda YZ’nin toplumdaki etkisi, donanım, yeni algoritmalar – optimizasyonlar ve iş alanına uyarlamaları olmak üzere dört alanda yoğrunlaşılacak. Ayrıca IBM’in Watson’unun da geliştirileceği aktarılıyor.
İki devin bu ortaklığı 10 yıllık bir süreyi kapsarken süre zarfında 100’den fazla araştırmacının programda yer alacağı belirtiliyor. Bu ortaklık için gerekli finansman desteği ise IBM tarafından geldi; 240 Milyon dolar.
MIT Mühendislik Fakültesi Dekanı Anantha P. Chandrakasan, “Bu ortaklık, derin öğrenmenin ötesine geçen yeni algoritmalar arayan temel araştırmaları destekliyor, ancak derin öğrenme kullanacağımız önemli bir araç” açıklamalarında bulunuyor.
Kurulan labaratuvar, hali hazırda klasik YZ araştırmaları ve YZ için geliştirilen donanımların ötesine geçmeyi vaat ediyor. Gelenekcel çip tasarımına dayanmayan yenilikçi işlemcilerin denenmesi planlanılıyor. Hatta Dario Gil’e göre geleceği şekillendirmek ve sınırları zorlamak ortaklığın temelini oluşturuyor.

IBM Research’in YZ Başkan Yardımcısı Dario Gil konu hakkında “Konvansiyonel silikon transistörlerin ötesine geçen yeni cihaz ve materyalleri keşfetmek için çalışacağız” dedi.
Ayrıca makine öğrenimi ve kuantum hesaplama arasındaki kesişimi dahil pek çok konu hakkında araştırmaların gerçekleştirilmesi ön görülüyor. Buradan elde edilecek bilgiler sadece YZ değil kuantum bilgisayarlar hakkında da oldukça büyük değere sahip olacak.
Öte yandan Jefferies analisti James Kisner’a göre IBM, YZ alanında diğer rakiplerine karşı geri planda duruyor. YZ alanıda, Google, Microsoft, Facebook ve Amazon gibi dev firmalar yoğun araştırma faaliyetleri yürütüyor. Alphabet (Google’ın çatı şirketi) ve ona bağlı DeepMind bölümü McGill ve Alberta Üniversiteleri ile ortaklığa gitmiş durumda. Aynı şekilde Microsoft da Montreal Üniversitesi ile anlaşmaya varmış. Fakat bu iki devin sunduğu maddi güç 10 Milyon dolar civarlarında. Yani IBM’in bu yatırımı ile kıyas kabul etmez.
Elbette bu MIT-IBM Watson AI Lab‘da ki faaliyetleri bu 10 yıllık sürecin hemen arkasından göremeyebiliriz. Zira bu işler bir binayı inşaa etmeye oldukça benziyor. Ön temel atılır ve sonra tuğlalar üst üste konulur. Şuan YZ hakkındaki faaliyetleri basitçe temel atma aşaması olarak nitelendirebiliriz. Birçok filmde ya da Ex Machina’da gördüğümüz ve felsefi derinliği olan YZ’leri görmemize hayli zaman var.

#Kaynak; Engadget TechCrunch Forbes


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir