Intel Kaby Lake İşlemci Ailesi Detaylanıyor


Intel 7. nesil Kaby Lake ailesi bu yılın ikinci yarısında raflardaki yerini almaya başlayacak. Yine 14nm üretim teknolojisine sahip olacak olan seri esasında firmanın Tıck-Tock zamanlamasını resmen bozan bir aile. Dolayısıyla hali hazırda piyasada bulunan Skylake işlemci ailesinden çok farklı ve üstün performans bizlere sunmayacak.
100 ve 200 serisi çipsetli anakartlar ve LGA 1151 soket yapısına uyumlu olacak aile 35-95W TDP değerlerine sahip olacak. Intel kanadından bildiğimiz gibi işlemci ailelerini farklı kategorilere ayırarak mobil sınıftan masaüstü sınıfa göre sıralandırıyor. Bu bağlamda elimizde Kaby Lake-S masaüstü, Kaby Lake-U düşük güç tüketimli platformlar ve Kaby Lake-Y ise Core M olarak bildiğimiz işlemcilere yönelik olacak.

Kaby Lake-S

Ana akım masaüstü sistemlere yönelik olan bu aile Intel Core i7-7700K ile bizlere merhaba diyecek. 4 çekirdek ve 8 izlekten oluşan bu işlemci 3,60GHz hızında görev alırken boost ile 4,20GHz hızlarına da erişebilecek.  Intel Core i7-7700K ayrıca, 8 MB L3 cache, 256 KB L2 cache, 4GHz iç bellek kontrolcüsü ve 24 işlemcili 1150MHz hızında grafik birimine sahip olacak.

Kaby Lake-U

Bu aile dediğimiz gibi düşük güç tüketiminin arandığı platformlara yönelik olacak örneğin laptoplar gibi. Bu ailede ilk gördüğümüz Intel Core i7-7500U oluyor. İşlemci, 2 çekirdekli ve 4 izlekten oluşurken taban frekansı 2,7GHz, boost hızı ise 2,9GHz seviyesin seyrediyor. 4 MB L3 cache ve 512 KB of L2 cache barındıran işlemci 1000MHz-1100MHz hızında grafik birimine sahip olacak ve 15W TDP değerinde görev yapacak.

Kaby Lake-Y

Y serisi altında Core M sınıfı işlemciler bulunacak. Mobil platformlara yönelik olan ailenin ilk örneği . Intel Core M7-7Y75 olurken bu işlemci, 2 çekirdekli yapısıyla bizlere performans sunacak. Taban olarak 1,3GHZ, boost hız olarak 1,6GHz seviyesine ulaşacak işlemci, 4,5W TDP değerine sahip olacak. 4MB L3 cache barındıran yongayı bizler daha çok ultrabooklarda göreceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.