Kara Delik, 11 Yıldır Aynı Yıldızı Emiyor!


Dünyanın en yok edici varlığı insanlardan milyarlarca kat daha yok edici olan kara delikler bilim dünyasının halen tam olarak çözemediği bir bulgu. Ancak bilim insanları çeşitli kara deliklerini gözlemlemeye devam ediyorlar. Bu gözlemlerin birinde tam 11 yıldır aynı yıldızı emen bir kara deliğin varlığı açıklandı.
Dünya’dan 1.8 Milyar ışık yılı (Uzaklığı anlamak için; 1 Milyar ışık yılı içerisinde 250.000 trilyon yıldız vardır) uzakta gerçekleşen inanılmaz yiyecek festivali!
New Hampshire Üniversitesi araştırma bilimcisi Dacheng Lin, yaptığı açıklamada 1990’lı yıllardan beri bilim dünyasında çeşitli kara delik yutmalarının gözlemlendiğini ve bunların 1 yıldan uzun sürmediğini belirtiyor. 2005 yılında beri yani 11 yıldır yıldızını emen bu kara deliğin bu anlamda rekor kırdığı belirtiliyor.
Lin ve ekibi kara deliği ve onun yutmaya halen devam ettiği yıldızı gözlemleyebilmek için X ışını teleskoplardan yararlandıklarını belirtiyor. Bunun nedeni, kara delik tarafından yutulan yıldızlardan geriye milyonlarca sıcaklığa ulaşan sıcaklıkların arta kalması ve bunların X ışını ile tespit edilmesinden kaynaklanıyor.
Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi araştırmacılarından James Guillochon ise kara deliğin sürekli büyüdüğünü söylerken Güneş’in iki katı büyüklüğündeki yıldızı yutmaya devam ettiğini belirtti. Ek olarak kara deliğin önümüzdeki 10 yıl içinde güzel, tatlı, kocaman yıldızını tamamen yutması bekleniyor.
Kaynak; CBSNews


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir