Linux Torrent Sunucu Kurulumu


Evlerinde bulunan eski bilgisayarlar yada minik arm tabanlı cihazlar üzerinde dosya indirmek isteyen kullanıcılarımız için Transmission alternatifi olan Deluge kurulumundan bahsedeceğiz.
Transmission kurulumunu merak edenler ve USB bellek bağlantısı için  “Transmission Kurulumu” bakabilirsiniz.
Biz kurulum sistemi olarak Ubuntu 16.04 ARM kullanıyoruz. Rehberde anlatacağımız aşamalar çoğu Ubuntu ve Debian dağıtımlarında çalışacaktır.
İlk olarak depomuzu sudo apt-get update komutu ile güncelliyoruz.

Deluge kurmak için deluged ve web arayüzü için deluge-webui kurmamız gerekiyor. sudo apt-get install deluged deluge-webui -y

Deluged ve deluge web kuruldu. Şimdi yapmamız gereken terminalden deluge-web komutunu çalıştırmak. Komut çalışmaya başladıktan sonra tarayıcımızı açalım ve url kısmına http://cihaz-ip-adresi:8112 yazarak web arayüzüne girelim. Bizden parola isteyecektir. Sistemin ilk parolası deluge dir.

Login olduktan sonra bizden parolamızı değiştirmek isteyip istemediğimizi soracaktır. Bizim tavsiyemiz güvenlik açığı oluşturmamak için parolayı değiştirmek yönünde olacak.

“Yes” tıkladığınız halde karşınıza parola ekranı çıkacağına daemon seçim ekranı çıkacak. Bu sizi şaşırtmasın orada varsayılan olarak gelen 127.0.0.1 yeni yerel sunucuya tıklayın , start daemon butonuna basın ve connect tıklayın. Bu işlem web arayüzü ile deluge server iletişimini sağlayacak. Karşımıza parola değiştirme ekranı çıkacak ve old kısmına deluge, new kısımına da kendi belirlediğiniz parolayı girin.

Yeni bir torrent eklemek için Add butonunu kullanabilirsiniz.

Dosyaları indirme konumuzu değiştirmek için Ayarlar sekmesinden indirilenler kısmından dosya konumunu yazın.
 

Deluge-web programını başlangıca eklemek istiyorsanız “linux autostart” yazısındakileri uyguladıktan sonra /usr/bin/starter içine deluge-web eklemek olacaktır.

Rehberimiz tamamlandı . Bir sonraki rehberde görüşmek üzere.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir