NASA Uyardı; Türkiye Son 900 Yılın En Kurak Dönemini Yaşıyor!


Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), küresel ısınmaya oldukça önem bir kurum ve küresel ısınmayı engellemeye ve nasıl şekillendiğini araştırmaya da özen gösteriyor. Bu bağlamda NASA, Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesi üzerinde çarpıcı araştırma sonuçlarına ulaştı.
NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde Kklim Bilimci olan Ben Cook ve ekibi Doğu Akdeniz’i ele alan çeşitli modeller oluşturdu. 900 yıllık verinin incelendiği araştırmada Akdeniz bölgesinin en kurak dönemini yaşadığını açıklayan NASA ayrıca bu bilginin ve araştırmanın iklim simülasyonlarına kaynak olarak gönderdi.

2012 yılındaki bu resimde koyu renkli alanlar 2012-2015 yılları arasındaki en yüksek su azalmasının olduğu bölgeleri gösteriyor.
2012 yılındaki bu resimde koyu renkli alanlar 2012-2015 yılları arasındaki ortalama su azalmasının olduğu bölgeleri gösteriyor.

Ben Cook, açıklamasında kuraklığın bu denli kötü oluşunun en büyük nedeninin insan kaynaklı olduğunu söyledi. Araştırmaya ekibinde olan Yochanan Kushnir ise bu kuraklığın geçmiş asırlardaki doğal kuraklıklardan oldukça farklı olduğunu söyledi ve Doğu Akdeniz’in gerçek anlamda Küresel Isınmayı yaşadığını açıkladı. Elde edilen bilgilere rakamsal olarak baktığımızda 1998-2012 yıllar son 500 yılda yaşanan en kurak dönemde %50 daha şiddetliydi, son 900 yıllık dönemden ise %10-20 oranında daha yüksek.21693763-Save-the-world-Tree-on-a-deforested-globe-and-green-globe-Illustration--Stock-Vector
Sonuç olarak baktığımızda  bölgemizde bulunan ülkeler arasında doğal anlamda en yetkin ülkeyiz yani doğal çeşitlilikte daha zenginiz ancak bölge içinde olduğumuzda oluşacak etmenler bizi ve ekosistemimizi doğrudan etkileyecek, etkiliyor. Bence bölgedeki diğer ülkeler ile bir araya gelip kapsamlı önlemler almak gerek ve ısınmanın etkilerini minimize etmek gerek. Zira gelecekte bölgemiz ”Su savaşları”na ilk olarak şahitlik yapabilir. Bu yüzden yeşili korumalıyız!
kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir