Marslı Gerçek Oldu; Bilim İnsanları Mars ve Ay Toprağında Sebze Yetiştirdi!


Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’nde 2014 yılından beri Wieger Wamelink önderliğinde NASA tarafından Mars ve Ay’dan simüle edilen topraklarla sebze üretilmeye çalışılıyor. Daha önceleri sebze yetiştirme işini başarıyla sonuçlandıran ekip şimdi daha geniş bir bitki yelpazesi kullandı ve hasat zamanındaki sonuç ile Dünya’da ki sonucu karşılaştırdı.

Marslı ve M. Watney Gerçek Oldu

Sırasıyla Ay, Mars ve Dünya toprağında yetiştirilen fasulyeler.
Sırasıyla Ay, Mars ve Dünya toprağında yetiştirilen fasulyeler.

Bilim İnsanlarının yetiştirdikleri sebzeler arasında domates, bezelye, çavdar, roka, turp, tere, pırasa, ıspanak, kinoa ve frenk soğanı bulunuyor. (Ne! Patates yok mu?) Tüm sebzelerde ekip başarıya ulaşırken garip bir nokta keşfedildi. Zira Mars ve Ay toprağında yetiştirilen sebzeler ile Dünya toprağında yetiştirilen sebzeler arasında hasat zamanında boyutsal farkların çok az olduğu gözlemlendi. Aynı şekilde hasat süreleri de benzer zamanlarda gerçekleşti. Sonuçların botanistlerin planlamalarına ve araştırmalarına ışık tutacağını söyleyebiliriz.

Kolonileşme İçin Önemli

Mars toprağında yetiştirilen domates.
Mars toprağında yetiştirilen domates.

Mars ve Ay’da bitkilerin yetiştirilmesi ve verim alınması oraya gidip tarım işine başlayacağımız anlamına gelmiyor. Wieger Wamelink bu konu hakkında Mars’ta tarımın çok büyük bütçeler gerektirdiğini altını çiziyor ve çok iyi hesaplanmış zamanlamaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. Wamelink ayrıca Mars’ta bir tarım tesisin inşasının zor olduğunu, ışık ve su ihtiyacının karşılanmasının daha da zor olduğunu söylüyor.
Ayrıca yetiştirilen sebzelerin güvenilir olup olmadığı da kesinleşmiş değil. Araştırmaların sebzeler üzerinde devam edeceği söyleniyor. Bildiğiniz gibi Mars toprağı ağır metaller taşıyor ve bunlar bitkilere de geçiyor. Tabi bu durumun kolonileşme adında büyük bir adım olduğunu diyebiliriz. Yukarıdaki tüm sorunlar çözüldüğü taktirde Mars’ta koloni kurmanın hayal olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu arada gelecekte manavdan Mars eriği isteğinizi bir düşünsenize..
kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir