NASA Beklenen Europa Açıklamasını Yaptı; Su Var!


Sizlere geçtiğimiz günlerde NASA‘nın Jüpiter’in uydusu Europa hakkında çok önemli bir açıklama yapacağını söylemiştik. Yazımızda bunun çok büyük bir ihtimaller uyduda bulunduğu düşünülen devasa okyanusla ilgili olabileceğini belirtmiştik ki nitekim haklı da çıktık.

Hubble Uzay Teleskopu’nu elde ettiği görüntüleri inceleyen NASA, Jüpiter’in buzlarla kaplı uydusu Europa’nın güney kutup bölgesinde su buharlarının oluştuğunu açıkladı. Su buharlarına rastlanmış olması Europa’nın buz tabakasının altında jeotermal okyanusun varlığını da büyük ölçüde doğruluyor. NASA’dan William Sparks, uydunun yeraltında tuzlu su okyanusların olduğunu söylemekte.

europa-water-plumes-912-x-454
Bu su buharlarının yanı sıra bir de okyanusların kesin varlığı ispatlanırsa Europa, Güneş Sistemi’minde sıvı su akıntılarına rastlanan ikinci uydu olacak. İlk uydu ise Satürn’e ait olan Enceladus‘tu. Europa’da bulunan su belkide içerisinde bir canlı barındırıyor olabilir en azından mikroskobik ölçekte.
Aslında diğer gezegenler ve uydular hakkında çok daha fazla bilgi toplamaya çok yakında başlayacağız. Zira 2018 yılında uzay devrim yapabilecek James Webb Uzay Teleskopu fırlatılacak ve Hubble’ın göremediklerini görecek.

Kaynak: NASA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir