NASA OSIRIS-REx Uzay Aracını Fırlattı; Uzay Madenciliği Başlıyor!


NASA, bugün fırlatacağı yeni uzay aracıyla 7 yıllık bir yolculuğa yelken açıyor. Hedef ise oldukça basit; asteroide ulaş, ondan numune topla ve tekrar Dünya’ya geri dön! OSIRIS-REx olarak adlandırılan görev, başarılı bir şekilde Atlas V roketiyle fırlatıldı ve kısmen Dünya’nın yakınında bulunan Bennu adlı göktaşına yada daha doğru ifadeyle Asteroite doğru gitmekte.
Bu ve bunun gibi asteroitler Güneş sistemimiz ve Dünya’ya yaşamın nasıl geldiği gibi sorularına kaynak olmakta. İçerisinde milyonlarca yıllık bilgi yatan bu asteroitten toplanan numuneler Dünya’ya geldiğinde bizlere önemli bilgileri sağlayacak. Bu arada Bennu, 2100’lü yıllarda bizim oldukça yakınlarımızdan geçecek. Hatta şimdiden bazı felakat senaryoları bile düşünülmeye başlanmış durumda fakat o konumuz değil. Zira şimdiki işimiz gidip Bennu’yu yağmalamak!

Uzay Madenciliği Başlıyor!

OSIRIX-Rex, hali hazırda şuan yoluna çıkmış durumda. İlk olarak Güneş etrafında bir tur atacak olan uzay aracı sonrasında Dünya’ya yaklaşacak ve hızını arrtırmak için gezegenimizin kütle çekim kuvvetinden yararlanacak. Sonrasında ise Bennu asteroitine doğru hızla yol alacak. Uzay aracı Ağustos 2018 yılında Bennu’ya ulaşmış olacak. İlk olarak haritalama görevini yaptıktan sonra yavaş bir şekilde özel kolu sayesinde asteroitin yüzeyinden 60 gram düzeyinde numuneyi çekecek(kol yüzeye 5mm kadar yaklaşacak ve değmeyecek) ve özel kapsüllere dolduracak. Asteroit üzerine inmeyecek zira Bennu’nun yer çekimi çok ama çok zayıf, her hangi bir tersilk olursa OSIRIX-Rex uzayın derinliklerine fırlayabilirdi.
boop_osiris_rex2-0
2 kilogram ağırlığa sahip olan OSIRIX-Rex, 2018 yılında Bennu’ya ulaşacak ancak 2020 yılına kadar çeşitli analizler yapacak. Haziran 2020 olduğunda ise uzay aracı 5 saniyelik bir sürede yüzeyden 60 gramlık numuneyi alacak. Bu rakam Apollo Ay görevinden elde edilen numuneden biraz daha fazla. Uzay aracı daha sonrasında Mart 2021’de kendi bünyesinden içinde örneklerin bulunduğu bir kapsülü fırlatacak ve Eylül 2023 senesinde Dünya’ya dönecek. İniş yeri bile şimdiden hazır, uzay aracı paraşütüyle beraber Utah çölüne inişini yapacak.
kapsul-1337-x-735
Elde edilen örnekler ile birlikte uzmanlar Güneş Sistemi, diğer gezegenler ve daha bir çok konu hakkında bilinmeyenlerin cevabını arayacak. 800 Milyon dolarlık bu proje şimdiden merak uyandırmış durumda. Bu arada muhtemelen 2023 senesinde geri dönüş haberini paylaşacağız sizlerle, bizleri takip etmeyi unutmayın. Ek olarak aşağıdaki video ile OSIRIS REx’in gidişi, gelişi ve diğer detayları görebilirsiniz.

Kaynak; NASA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir