iPhone 7 Plus Tanıtıldı, Çift Kamera ve Yeni Renk Seçenekleri


Apple, bildiğiniz gibi iPhone 7 serisini resmen lanse etti. Bu bağlamda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus karşımıza çıktı ve büyük bir ilgi ile karşılandı. Merakla beklenen Apple iPhone 7 Plus hakkında tüm detaylar yazımızın devamında. Dilerseniz başlayalım.

TASARIM

iPhone 7 Plus Tasarım
iPhone 6S Plus ile büyük benzerlikler gözlenen yeni telefonda ufak ayrıntılarla farklılaşmaya gidilmiş. En öne çıkan fark arkada bizleri karşılayan çift kamera teknolojisi. Ancak bunu kamera kısmında anlatalım. Bunun dışında da farklı renk seçenekleri de artık bizlerle. Siyah renk parlak ve mat olarak aramıza katıldı ve Space Gray rengine veda ettik. Sunumda Apple parlak renkli iPhone modelini ön plana çıkarttı. Jet Black adı verilen rengin yanına mat siyah olan Black eşlik etti. Yeni renklerin dışında eskiden alışık olduğumuz Rose Gold, Gold ve Silver renkleri de hala bizimle.
iPhone 7 Plus earpods
Diğer rakiplerinin son zamanlarda öne çıkardığı Stereo hoparlör teknolojisi de artık Apple tarafından kullanıma sunulmuş oldu. Kulaklık girişimiz de beklendiği gibi kaldırılmış oldu. Apple’ın bu konuda savunması ise artık eskide kalmış bir teknoloji olduğuydu. Bununla birlikte lightning teknolojisinin çok iyi bir dijital ses ara birimi olduğu söylendi. Çözüm olarak earpods ve bazı özel kulaklıklar artık lightning ara birimi ile geliyor. Eğer 3.5mm ara birimli bir cihazınız varsa da Apple, dönüştürücü ile bu sorunu çözmeyi hedefliyor.
Diğer yandan IP67 sertifikası bulunan iPhone 7 Plus, artık suya dayanaklı hale gelmiş oldu.

KAMERA

iPhone 7 Plus kamera
Kamerada büyük değişiklikler yapılan iPhone 7 Plus’da asıl fark dışarıdan da gözlenen çift kamera. Bunun sayesinde cihaz 3D fotoğraf çekebilir hale geliyor. Böylece odaklama konusunda arkaplan ile önplan arasındaki odak farkı daha iyi gözlemlenebiliyor. Ayrıca cihazla birlikte optik zoom da kullanıma sunuldu. 2x optik zoom desteği verilmesinin yanında, 10x de dijital zoom yeteneğine sahip.

  • 12MP  OIS destekli arka kamera
  • 7MP Facetime HD ön kamera (Dijital stabilizasyon destekli)
  • 1.8 diyafram değerinde 6 parçadan oluşan lens
  • Yüksek hızlı sensör
  • Quad-LED True Tone lens

 çift kemara
Kamera kısmında farklılık yaratacak bir gelişme de Görüntü Sinyali İşlemcisi (ISP). Bir çip olan bu birim yardımıyla, telefonumuz fotoğraf çekerken 100 Milyar işlemi 25 milisaniyede yapabilme kapasitesine erişiyor. Bu sayede çektiğimiz fotoğrafın çekim sonrasındaki çıktısı daha iyi kalitede ve daha hızlı elde edilmiş oluyor.

PERFORMANS

iPhone 7 Plus teknik özellikler
4 Çekirdekli A10 Fusion İşlemci bulunan cihazın iki çekirdeği yüksek performans için kullanılıyor diğer iki çekirdek de güç tasarrufu sağlaması için cihaza eklenmiş. Yüksek performansın gerekmediği yerlerde bu çekirdekler devrede kalarak daha az pil tüketimini sağlamış oluyor. Ayrıca A9 işlemciye göre %40 daha hızlı çalışmakta. Grafik gücü olarak da cihaz A9’a göre %50 daha iyi performans gösteriyor.
Pil performansı açısından da 6S Plus’a göre 1 saat daha uzun pil ömrü vaad ediliyor.
iphone 7 pil
Yazılım kısmında ise cihaz iOS 10 ile satışa sunulacak.

EKRAN

iPhone 7 Plus ekran
Ekran boyutu yine aynı kalan cihazda iyileştirmeler mevcut. %25 daha parlak olan ekranda 3D touch teknolojisinde geliştirmeler yapılmış. Renk paleti açısından da ekran daha çok yetenek kazanmış.

FİYAT ve DEPOLAMA SEÇENEKLERİ

16, 64, 128GB olan önceki depolama seçeneklerini  2’ye katlayan Apple, iPhone 7 Plus ile 32, 128 ve 256GB depolama seçeneklerini bizlere sunuyor. Burada belirtmemiz gereken nokta ise Jet Black renk isteyenler için 32 GB’lık modelin olmayacağı. Eğer favoriniz bir çok kişi gibi Jet Black renk ise en az 128 GB olan modeli almanız gerekiyor.
iPhone 7 Plus depolama
İlk dağıtımda cihaz Türkiye’ye gelmeyecek ancak sunumda gösterilen fiyatlara göre modeller 769$ dan başlayacak (ABD için geçerli). 13 Eylülde iPhone 7 Plus’ı ön siparişe açacak olan Apple, cihazın dağıtımını ise 16 Eylül’de yapacak.
iPhone 7 Plus fiyat


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iPhone 7'ler için A10 önemli. Yeni bir üretim geometrisine geçmeden CPU'da %40, GPU'da %50 artış. Üstelik S jenerasyonu da değil telefonlar.