Microsoft Office Online İncelemesi


Merhabalar;
Hayatınızı kolaylaştırabilecek yazılar serisine tam gaz devam. Son nesil cihazlarda  bildiğiniz üzere, Microsoft Office programları artık ücretsiz gelmiyor. Maddi durumu yeterli olmayan insanlar alternatif programlara yöneliyorlar ki, karşı taraf bu programları kullanmıyorsa bir sürü sorunla karşılaşmış oluyoruz. Office programına, yasa dışı yaptığınız tüm işlemler, windows’unuzu etkiliyor. Güncellemeler, içerisinde office güncellemesi de bulundurabiliyor. Buda eşitli yapısal sorunlara neden olabiliyor. İşte tüm bunların çok basit bir çözümü var: “Office Online” İnternet üzerinden, online şekilde ofis programlarını kullanabiliyorsunuz. Dosyalarınızı bilgisayarınıza kaydededip isterseniz Onedrive hesabınıza yedekleyebiliyorsunuz. Ne kadar kullanışlı? Sizleri neler bekliyor? Buyrun incelememizi yapalım.
https://www.office.com
Adresinden office online’a ulaşabiliyorsunuz. Karşımıza; çalışmak istediğimiz programı seçmemiz gereken bir alan çıkıyor.
Office online incelemesi
En çok kullandığımız programlardan biri olan “Microsoft Office Word” programının online versiyonuna ulaşmak için “Word Online” yazan kutucuğa tıklayarak girmemiz gerekiyor. Microsoft hesabımızla (outlook veya hotmail mail adresimizle) giriş yapmamızı isteyecek çünkü, dosyaları onedrive depolama sistemine kaydettiği için, hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor. “Microsoft hesabıyla oturum açın” diyerek, giriş sayfasına yönleneceksiniz. Mail adresinize girer  gibi giriş yapıyorsunuz, tekrar bu sayfaya döneceksiniz.
office oline incelemesi
Yönlendikten sonra “boş belge” ikonuna tıklayarak, çalışmaya başlayabilirsiniz. Yazının bundan sonrasını, “masaüstü sürümü vs office online” olarak ele alacağım ki, ön yargılarınızı tamamen giderebileyim.

İlk Bakış

Kesinlikle bilgisayar sürümü ile hiçbir farkı yok. Standart ev kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını office online fazlasıyla karşılıyor. Girer girmez, hemen hemen aynı görünüme sizde sahip oluyorsunuz. Tüm text editörleri yine aynı, resim ve tablo ekleme imkanı, PC sürümünde ki tüm yazı özelliklerini, görüntüleme ve boşluk düzeni dahil bünyesinde barındırıyor. İlk bakışta kesinlikle hiçbir fark görülmüyor.
office online 1 word pc

Artıları Neler?

  • Office yazılımına para vermiyorsunuz.
  • Dosyalar One drive’a kaydedildiği için, yanınızda herhangi bir depolama birimine ihtiyacınız olmuyor. İnternetin olduğu her yerde, bilgileriniz yanınızda.
  • Otomatik kaydetme özelliği ile, sayfanız kapansa bile, son kelimenizden yazmaya devam edebilirsiniz.
  • Öğrenci ve bütçe dostudur.

office online incelemesi
“Dosya” sekmesine tıklayarak >> “Farklı kaydet” tabı altından kopyasını indir diyerek, isterseniz bu belgeleri bilgisayarınızda da saklayabilirsiniz.
office online nedir?

Eksileri Neler?

  • İnternete bağlı olmanız gerekiyor. Yoksa çalışma olanağınız bulunmuyor.

Bunun haricinde kesinlikle, eksiklik hissetmeyeceksiniz. Office online, bilgisayar sürümünün vaadettiği her şeyi sizlere zaten sunuyor. Şüphesiz en iyi ofis yazılarımdan biri olup, insanların gönlünde taht kurmuş: Microsoft Office yazılımından vazgeçmek ve alternatiflerine yönelmek bir hayli zor oluyor. İnsanlar bütçelerine uymadığı için alternatif seçimlere yöneliyorlar. Bu yazımızla beraber, hem Microsoft Office yazılımından vazgeçmeyerek hemde bütçemizi kaybetmeyerek çalışmalarımıza devam etmiş oluyoruz.
İşinize yarabilecek serilerde, görüşmek üzere.
Esen kalın.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir