Ryse: Son of Rome İncelemesi


Detaylı grafikler ve efektler.

Göz kamaştırıcı grafikleriyle, kulaklarınızı okşayan sesleriyle ve sizi başından kaldırmayan senaryosu ile Roma atmosferine bir anda adapte oluyor, bağlanıyorsunuz. CryEngine 3 motorunu son demlerine kadar kullanıyor. Roma yapıları, zırhlardaki detaylar ve ışık yansımaları, kılıçların kalkanların çıkardığı kıvılcımlar tek kelimeyle grafikler harika diyebiliriz.
Harika atmosfer.

Xbox One konsolundan port edilen bu oyun ufak da olsa performans sıkıntıları yaşatıyor. Nadir olarak takılmalar görülebiliyor. Test sistemimde sıkıntı olmamasına rağmen yer yer ekran kartı kullanımının %79 civarlarına kadar düştüğünü gördüm. Oyun ekran kartını tanıyıp grafik ayarlarını en yüksek ayarlarda açıyor. SuperSampling kapalı, köşe yumuşatma 2X olacak şekilde 49-70 fps arası bir deneyim sundu.
Test Sistemi: AMD Fx-8320 4.6 Ghz | Sapphire R9 270x Toxic | 8 GB RAM | 1080p

Oynanış mekanikleri kolay ve yorucu değil. Klasik WASD tuşarı ile karakterimiz yönlendiriyor, sağ sol tık ile saldırı hareketlerimizi yapıyoruz. Oyunda görmeye alışık olmadığımız bir kombo sistemi var. Düşmanımıza ağır hasarı verdikten son üzerinde kuru kafa işareti çıkıyor. Bu işaret aktifken ‘E’ tuşuna basarak infaz kombolarını başlatıyoruz. Burada oyun bizi sağ tıkla sol tıkla şeklinde görsel olarak yönlendiriyor.
Kolaylaştırılmış kombo sistemi.


Başarılı kombolar ve öldürmeler gerçekleştikçe puanlar topluyoruz. Bu puanlar ile yeteneklerimizi güçlendirip yeni kombolar açıyoruz.
Tecrübe puanı ve geliştirmeler.

Multiplayer bölümde oynayan pek bulunamadığı için güzelim arenalar, duellolar yabana gitmiş. İleri zamanlarda yüksek bir indirim girdiğinde elbet kalabalıklaşacaktır. Şahsen büyük bir zevkle oynamak istediğim halde sistem beni eşleştirecek bir kişiyi 5 dakikada anca buluyor. Bu biraz can sıkıcı çünkü multiplayer bölümü Arena, Round to Round ve Survival olmak üzere co-op 2 kişilik olarak tasarlanmış. 2. kişi olmadan oynayamıyorsunuz. Eğer oyunu yakın zamanda alacaksınız bir arkadaşınızı da ikna edip alın yoksa biraz yalnız kalacaksınız. 🙂
 
Şu an 38 TL fiyatı var. Takipte kalın, indiğinde alın şimdi almayın. Hoşça kalın. 🙂


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir