Putin; Yapay Zekaya Yön Veren Dünyayı Yönetecek | Dijitaller

Putin; Yapay Zekaya Yön Veren Dünyayı Yönetecek


İleriyi görmek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir süre önce yapmış olduğu açıklamada Yapay Zekanın ne kadar önemli olduğunun üzerinde durdu. Geçtiğimiz Cuma günü öğrencilere verdiği bir demeçte Putin, Yapay Zekaya hakim olan ülkenin küresel olaylara da hakim olacağının altını çizdi.

Putin, “Yapay Zeka yalnızca Rusya için değil tüm insanlık için bir gelecek” dedi. “Muhteşem fırsatlar ile birlikte, tahmin etmek güç olan tehditleri de vardır ancak bu alandaki lider kim olursa, dünyanın da hükümdarı olur. “

Yapay Zeka konusundaki çalışmalar ve geliştirmeler her ne kadar son yıllarda hızlanmış olsa da bu gelişimin arkasında şimdilik iki ülke bulunuyor; Çin ve ABD. Çin, 2030 yılında Yapay Zeka konusunda küresel güç olacağını zaten açıklamıştı. Öte yandan Amerika ise bu alanda araştırma ve geliştirmelerini aynı zamanda yatırımlarını arttırmaya devam ediyor.

Yapay Zeka, ağır sanayiden hizmet sektörüne, bilimden tıbbi hizmet alanına kadar çok farklı alanlarda boy göstererek ülkenin ekonomik olarak yükselmesine yardımcı olacak. Fakat sadece bu alanalarda değil, askeri alanlarda da boy göstereceğini aslında hepimiz biliyoruz.

Cuma günkü konuşmasında Putin, gelecekteki savaşların dron kullanan ülkeler tarafından gerçekleştirileceğini öngörüyor. Rusya Devlet Başkanı, Associated Press’e aktardığına göre, “Bir partinin dronları bir başkasının dronları tarafından yok edildiğinde teslim olmaktan başka seçeneği kalmayacak” açıklamasında bulunmuş durumda.

Putin ayrıca; “Bu alanda lider olursak, bu bilgimizi tüm dünya ile paylaşacağız, aynı şekilde nükleer teknolojilerimizi de bugün paylaşmaktayız.

Elon Musk ve 116 diğer teknoloji lider, Birleşmiş Milletlere, Yapay Zeka silah geliştirmelerine dair yeni bir düzenlemenin gerektiğini içeren dilekçe göndermişti. Grup, otonom teknolojisinin, barut ve nükleerden sonra ”savaşta üçüncü devrim’‘ olacağını aktarıyor.

Tüm bunların yanında ülkemizin bu alanda çok eksiğinin olduğunu da belirtmeliyiz. Umarız en kısa sürede bu alana gerektiği kadar önem verilir.

#Kaynak; The Verge

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Putin; Yapay Zekaya Yön Veren Dünyayı Yönetecek

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz