AMD RX Vega Ekran Kartları Ağustos'ta Bizlerle Olabilir


Oyuncuların beklediği RX Vega

Şuan tüm oyun severler ve sistem toplamak isteyenler AMD’nin oyuncular ve son tüketiciler için geliştirdiği Radeon RX Vega ekran kartlarına odaklanmış durumda. Sektörden AMD’ye yakın kaynakların aktardığına göre biraz daha beklemeniz gerekecek.
Vega mimarisini daha önce AMD zaten Vega Frontier adındaki kartlarda duyurmuştu. Yüksek Fiyatları ile dikkat çeken kartlar profesyonellere hitap ediyordu. Bununla birlikte  Raja Koduri, Reddit’te oyuncular için gelecek RX Vega’nın daha hızlı olacağını söylemişti.

AMD Radeon RX Vega kartlarının NVIDIA GTX 1080 ve yukarısını hedef alacağı iddia edilirken kartların çıkış tarihi olarak ise Temmuz sonu veya en geç Ağustos ayı olarak işaret ediliyor. Aktarılanlara göre AMD, RX Vega GPU’sunun final tasarımını üreticilere (Asus, MSI, Zotac gibi) göndermeye başlamış. Dolayısıyla 1-1.5 ay içerisinde kartları görebileceğim ifade ediliyor.

Radeon RX Vega

Radeon RX Vega kartlarından beklenilen ve şu zamana kadar elimize ulaşan bilgilere göre AMD, ilk olarak iki ekran kartı piyasaya sürecek. Bunlar Vega 10 XT ve Vega 10 Pro GPU’larını temel alacak. Üçüncü bir kart ise daha sonradan Vega 11 adlı grafik çekirdeği ile çıkacak.
Ailenin en güçlüsü Vega 10 XT GPU’sunu temel alan kart olacak. 4096 Stream işlemcisi, 16 GB HBM2 bellek, 1500MHz çekirdek hızı, 13 TFLOPS işlem gücü ve 480GB/s bant genişliği ile GTX 1080 Ti ve Titan Xp‘nin karşısına çıkacak.
Vega 10 Pro’nun ise biraz Stream işlemcisinden kırpılacak ve 8 GB HBM2 bellekler ile gelmesi tahmin ediliyor. Vega 11 ise bunlardan daha güçsüz olacak ve muhtemelen GDDR5X veya GDDR5 bellekler ile donatılacak.
Bu arada Radeon RX Vega kartların tanıtımı ise Temmuz sonundaki SIGGRAPH 2017 etkinliği olacak. Etkinlikten hemen sonra kartlar satışa çıkabilir zaten tahminlerin bir kısmı buna dayanıyor. Fiyat konusunda net bilgiler yok ancak 600-700 Dolar civarları tahmin ediliyor.
Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir